Stát utahuje šrouby. Celníci budou moci kontrolovat EET jako skrytí agenti

Ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová prosazuje další posílení státní represe. Rozšiřuje pravomoci celníků, kteří budou moci používat krycí doklady i při kontrolách EET. Babišova vláda tak vyztužuje dohled státu nad podnikateli, které plošně staví na úroveň zločinců.

Ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Vládnutí v pojetí Andreje Babiše postupně a vytrvale rozšiřuje pole působnosti státního aparátu a zavádí do té doby neznámé represivní prvky. Novinkou je možnost širšího uplatnění krycích dokladů pro celníky, kteří je budou moci využívat nejen při vyšetřování trestné činnosti jako doposud, ale i při běžných kontrolách EET a hazardu.

Větší pravomoci státu

Vláda tyto změny protlačila v rámci daňového balíčku, schváleného před Vánocemi. Pro podnikatele přináší kromě jiného další „lahůdky“, jako je větší pravomoc Finanční správy udělovat až půlmilionové pokuty za nepřesné či pozdní vyplňování kontrolních hlášení DPH. Vše nasvědčuje tomu, že záměry ministryně Schillerové nezastaví ani senát, kde budou v nejbližší době projednávány.

Opozice rozšíření skryté identity celníků pro kontroly EET, kde přicházelo v úvahu zatím zejména u ubytovacích služeb, kritizovala a chtěla je z balíčku vyřadit. Vládní koalice však prosadila svou. Argumentovala zamezením maření kontrol a ohrožováním kontrolorů ze strany podnikatelů.

To je ovšem poněkud bizarní konstrukce, jež je důsledkem celkových změn v nahlížení státu na společnost. Co takový přístup státních orgánů předznamenává?

Fízlovací praktiky

Stát v pojetí Andreje Babiše průběžně ukusuje ze svobodného prostoru a ponechává stále větší roli nejrůznějším represivním a fízlovacím praktikám. Zatímco předseda vlády je v mnohonásobném střetu zájmů a kontroluje miliardové penězovody do svých firem, ostatním a zvláště malým podnikatelům nadále utahuje šrouby za potlesku nemalé části veřejnosti.

Schéma je jednoduché a stále stejné. Šéf hnutí ANO nahlíží na podnikatele jako na potenciální podvodníky. Proto zavádí nové dohlížecí nástroje, v této podobě nepoužívané ani v těch v zemích vyspělé Evropy, kde je přibližně stejný rozsah šedé ekonomiky. To platí v první řadě pro EET, jehož ekonomický přínos je i vzhledem k dodatečným výdajům sporný a věrohodně nedoložitelný.

Nákladný systém, nákladná kontrola

Státní správa vytvoří technologicky složitý a nákladný systém, jehož kontrola si vyžaduje další zvýšené náklady. O tom svědčí raketový nárůst počtu státních úředníků a rekordní počet kontrol, které jsou dvojí: ze strany finančních úřadů a Celní správy, která jen loni provedla 11 tisíc kontrol EET a rozdala pokuty za 15,5 milionu korun.

Možnost využití krycích dokladů celníků pro tyto účely je zcela nepřiměřeným rozšiřováním jejich pravomocí, jdoucím ovšem ruku v ruce s výše uvedenými trendy. Bude teď každý podnikatel nahlížet na svého zákazníka jako na potenciálního „tajného“? A je pozoruhodné, jak snahy zvyšovat jejich kompetence sílí po nástupu Roberta Šlachty na post náměstka ředitele Celní správy pro pátrání.

Skrytý agent není novinkou

Není to poprvé, kdy stát v poslední době v podobném duchu rozšiřuje svůj vliv. Od listopadu 2017 platí Sobotkovou vládou prosazená novota, zavádějící mimořádné pravomoci pro inspektory České obchodní inspekce. I jim umožňuje používat při kontrolách skrytou identitu.

Opozice tehdy namítala, že vláda staví inspektory na úroveň bezpečnostních složek, přičemž se dočkala kritiky i z vlastních řad. Tehdejší předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) navrhoval tyto kompetence vypustit.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr dopravy Dan Ťok 
zahájili pokračování stavby dálnice D11  (ČTK)

„My dáváme inspektorům České obchodní inspekce v podstatě pravomoci agentů zpravodajské služby. To se přiznám, že si skutečně nedovedu představit, aby pod falešnými doklady, s krycími identitami naši chrabří kontroloři vstupovali do obchodů. To jsme se dostali někam úplně mimo systém,“ namítal.

„Na lékárnických vahách vyvažujeme pravomoci pro zpravodajské služby, abychom nepřekročili hranici, kdy narušíme svobody občanů, ale tady jsme se dostali do končin, které jsou vyhrazeny opravdu pro zcela jiné subjekty státní moci. Ať už je to policie, nebo zpravodajská služba,“ dodal Váňa, přesto nebyl svými kolegy vyslyšen.

Brettschneiderovské ovzduší

Falešné doklady pro celníky u kontrol EET jsou další variací na stejné téma. Krůček po krůčku je společnost sešněrovávána „brettschneiderovským“ ovzduším světa „tajných“ a Velkého bratra, zaplněného desítkami druhů kontrol, nových zákazů a regulací. Světa direktivních nástrojů a Damoklových mečů stále rostoucích drakonických sankcí.

To je skutečný svět Andreje Babiše, skrytý za barvotiskovou marketingovou fasádou budování lepších zítřků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]