Stát vybírá mrazáky na zemřelé. Musíme být připraveni, říká šéf hmotných rezerv

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Zatímco počty nakažených nemocí covid-19 jsou po mnoha měsících na velmi nízkých číslech a situace v nemocnicích je v normálu, Správa státních hmotných rezerv zrovna vyhodnocuje nabídky na dodání tří kontejnerů pro uchování rakví se zemřelými. Vyplývá to z dokumentace, kterou má k dispozici Deník N.

K nákupu se podle deníku stát rozhodl při nástupu jarní vlny pandemie. Tedy v době, kdy některá krematoria v Česku nezvládala nápor zemřelých. Vyřešit by případný problém měly tři ocelové mrazící boxy, do kterých je možné umístit zhruba čtyřicet rakví.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Celkem by tak nakoupené velkoobjemové kontejnery měly uchovat až 120 zemřelých. Zakázku v hodnotě přesahující 12 milionů korun Správa státních hmotných rezerv vypsala letos v dubnu. Vyhodnocování nabídek probíhá až nyní a vybírá se ze tří zájemců.

„Požadavek byl zadán na základě vyhodnocení možných mimořádných situací, a to i v kontextu pandemie v loňském roce, na základě vyhodnocení a požadavků ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva vnitra,“ popsal deníku důvod vypsání zakázky předseda správy hmotných rezerv Pavel Švagr. „Musíme být, bohužel, připraveni během případných krizí i na situace, kdy bude tato technika potřeba,“ dodal.

Podle dokumentace budou mít boxy rozměry 12×2,5×2,5 metru s užitnou hmotností minimálně 15 tun, regálovou úpravu pro skladování rakví a vlastní agregát. „Polní kontejnerové márnice lze díky jejich mobilitě využít přímo v postižených oblastech,“ vysvětlil deníku Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj. Nárůst úmrtí při pandemii covidu-19 byl podle něj impulzem pro pořízení boxů, s jejich využitím se počítá i při jiných krizových situacích.

„Nejsou určeny pouze pro období šíření covidu-19, s jejich využitím se počítá rovněž při rozsáhlém výpadku elektřiny, hromadných neštěstích, teroristických útocích, živelních pohromách či epidemiích způsobených jinými viry,“ dodal Frček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]