Stát za Účtenkovku vyhodil 223 milionů. Namísto toho mohla být pomoc pro 9 tisíc živnostníků

FB AS

Pózující ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: FB AS

Více než 223 milionů. Takový je celkový účet za projekt Andreje Babiše a Aleny Schillerové jménem Účtenkovka. Stát za tento nástroj, který měl lidi motivovat k tomu, aby špiclovali podnikatele, zda řádně vydávají účtenky, vyhodil téměř čtvrt miliardy korun, spočítal server Hlídačstátu.cz. Kromě samotné podstaty měla Účtenkovka i další problémy. Zájem o tuto státem financovanou loterii trvale klesal a začali se jí věnovat profesionální hráči, kteří odesílali tisíce účtenek každý měsíc.

Z hlediska promrhaných peněz je 223 milionů ohromná částka. Stát ji rozdělil mezi zajišťovatele loterie a mezi lidi, kteří v obchodech vzorně sledovali, zda pokladní správně vydávají účtenky. Pro srovnání, kdyby ministerstvo financí tuto čtvrtmiliardu nevyhodilo z okna, mohlo za ni teď v krizové situaci pomoci částkou 25 tisíc korun téměř devíti tisícům podnikatelů a živnostníků. Jenže to se nestane. Peníze jsou pryč. Stát je rozdal lidem, kteří si byli koupit rohlíky nebo bundu, vzali si účtenku a poslali ji do loterie. Zasloužili se o stát.

Andrej Babiš s oblibou mluví o tom, jak skvěle tuto zemi řídí, jak našel miliardy tam a našel miliardy tamhle, sem „napumpuje“ miliardy a tamhle napumpuje miliardy. Účtenkovka jasně dokazuje, jak to velmistr ve skutečnosti dělá. Vezme čtvrt miliardy státních peněz a vyhodí je z okna jen za to, aby poštval lidi proti sobě, zaměstnance a důchodce proti podnikatelům, a zároveň podnikatele prezentoval jako zloděje okrádající stát, které má hlídat každý bdělý občan. A dělá to pán, o kterém před třemi lety jeho tehdejší šéf, bývalý premiér ČR Bohuslav Sobotka, prohlásil, že ojebává stát na daních.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner