KOMENTÁŘ / Státní moc – konkrétně policie – zjevně ukončila tichou toleranci nenávistných výlevů na internetu. V tomto týdnu byli obviněni nejméně dva dezinformátoři, kteří na sociálních sítích šířili protiukrajinské lži. Vzhledem k obvyklému psychotypu dezinformátorů lze očekávat, že jich nebude muset policie obvinit mnoho. Myslím, že pokud dojde k odsouzení některých z nich, kuráž šířit lži u zbylých výrazně poklesne.
Velmi často slýchám, že něco „bylo jen na internetu“, případně „tady na internetu je normální používat falešné jméno a být anonymní“. Internet však není nějaký další rozměr, není to prostor, kde by tělesa padala vzhůru. Internet je jen technologie propojující živé uživatele, lidi, pro které tam platí stejná pravidla jako v realitě. Včetně individuální odpovědnosti.
Úterý dezinformátorů
Čeští policisté v úterý v Sokolově řešili případ dezinformace, která se šířila na sociální síti. Autor příspěvku v něm lživě referoval o útoku Ukrajinců proti mladému hochovi, informoval iRozhlas.cz. „V Sokolově dva Ukrajinci pobodali 11letého chlapce. Chtějí to ututlat, pojďte něco udělat,“ napsal autor v nepravdivém příspěvku.
Když zjistil, že se o něj kvůli příspěvku začala zajímat policie, příspěvek smazal. „Takže to byla neověřená informace, nic takového se v Sokolově nestalo. Žádný Ukrajinec nenapadl žádné děcko. Prostě hláška mezi Romy,“ snažil se obrátit. To už mu ale nebylo nic platné. Když se něco vypustí na sítě, je to venku a basta.
Několik hodin poté, co autor zveřejnil tento příspěvek, jej sokolovští kriminalisté našli a následně předvolali k výslechu, aby se mohl vyjádřil osobně. A pro autora nenávistného příspěvku to tím nekončí. Podle policisté je nyní celá věc ve fázi stanovování právní kvalifikace.
„Rychlou reakcí kriminalistů se podařilo zamezit dalšímu šíření dezinformace. Psaní nenávistných příspěvků a šíření nenávisti opravdu není ok,“ dodala policie na sociální síti. A ozval se také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Děkuji polici za rychlou reakci. Šíření podobných lží a vyvolávání nenávisti je nebezpečné a já velmi oceňuji, že policie tyto věci netoleruje,“ vzkázal.
Středa dezinformátorů
„Dneska mě napadli Ukrajinci v bílém transit autě. Byla to katastrofa. Nadávali a řekli, že nás Romové zabijí. Dávejte pozor na své blízké. Není to sranda,“ napsala dospělá, šestatřicetiletá žena z Přerovska na sociální síť. Je obviněna z šíření poplašné zprávy, nyní jí hrozí trest až dva roky za mřížemi.
„Cíleně lhát, vymýšlet si a budit v lidech strach z konkrétní skupiny osob v pořádku není a každý takový pisatel musí počítat s tím, že za svá slova nese odpovědnost,“ reagovali policisté na twitteru. A měli pravdu. „Takových zpráv v poslední době přibylo. Policie je neúnavně řeší a já za to policistům a policistkám děkuji. Důsledné stíhání podobného chování je jednou z cest, jak lidem dát najevo, že „napsat si něco na facebook“ není bez konsekvencí, pokud to „něco“ je lež, která podněcuje nenávist. Taková edukace v praxi,“ vyjádřil se opět také ministr vnitra Rakušan.
Anonymita je mor
Sociální sítě (některým) uživatelům s naprostou samozřejmostí tolerují užívání falešné identity, falešných účtů, kde se pod anonymní přezdívkou chovají tak, jak by si pod svým vlastním jménem nikdy nedovolili. Neváhají přejít k nadávkám, urážkám, případně rovnou někomu vyhrožovat. Tato anonymita je běžně uživateli akceptována –což je chyba – a zcela ji ignorují i sociální sítě. Tedy pro některé uživatele.
Nevím, podle jakého klíče je vybírají. Mně před několika lety zablokoval facebook účet s tím, že je falešný, a musel jsem poslat fotku svého občanského průkazu. Po několika dnech mi účet obnovili, ale vzali mi ze jména písmeno X, to totiž v občanském průkaze nemám.
Řádění proruských dezinformátorů z účtů s falešným jménem zřejmě facebooku nevadí. Ale asi vím proč. Z hlediska monetizace facebooku je totiž dezolát vysoce váženým klientem. Tráví celé dny hašteřením v jeho kanálu vybraných příspěvků a facebook mu za ten den ukáže spoustu reklam. Anonymní dezolát tak vydělává nemalé peníze. Facebook ho toleruje, přestože se anonymita stala jedním z klíčových negativních faktorů ovlivňující dění na sociálních sítích. Teď tu anonymitu dezinformátorů policie začíná rozkrývat, a je to pro atmosféru v zemi klíčové.
Pozdě, ale přece
Škoda, že policii vláda k důslednému vymáhání takové samozřejmosti jako odpovědnost za vlastní slova nezavelela 25. února minulého roku. Už po prvním dni Putinova útoku na Ukrajinu totiž bylo zřejmé, že jsme ve válce i my. Že Putin neútočí jen na Ukrajinu, ale na celý Západ – tedy i na naši zem. Zatím především hybridní válkou, proudem často naprosto slabomyslných a protiřečících si dezinformací, jehož cílem je vyvolat naprostou dezorientaci a nedůvěru v široké veřejnosti. A neútočí na nás jen slovy přes internet, ve Vrběticích už Putinovi agenti zabili dva české občany. Ale zaplať evoluce, že to vláda už konečně řešit začíná. Proruská scéna se skládá z jedinců, kteří rozumějí jenom ráně. Tomu, když je za jejich lži poženou úřady před soud, rozumět budou.