Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo vymáhat stamilionovou dotaci, kterou společnost Penam ze skupiny Agrofert získala na linku na výrobu toustového chleba. Informoval o tom web iRozhlas.cz. Podle něj k tomu resort přistoupil deset dnů po sněmovních volbách. Tedy v době, kdy už bylo jasné, že hnutí Andreje Babiše nebude dál vládnout.
Podle ministerstva průmyslu to byl nutný krok kvůli výsledkům auditu ke střetu zájmů. Že dotaci firma neměla dostat, přitom resort věděl rok. V ruce neměl ani unijní posudky, které označil za klíčové pro odebrání peněz.
„Řídicí orgán OP PIK (ministerstvo průmyslu, pozn. red.) zahájil dne 20. 10. 2021 řízení o odnětí dotace v rámci projektu č. CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_014/0000516,“ stojí v dopise, který má iRozhlas.cz k dispozici. List na konci loňského roku odešel z ministerstva průmyslu a obchodu do Bruselu. Pod číslem projektu se podle webu skrývá dotace ve výši 100 milionů, kterou úřad v minulých letech vyplatil Pekárně Zelená louka, dceřiné společnosti Penamu, na inovativní výrobní linku pro údajně lepší toustový chléb.
Že dotaci firma čerpala neoprávněně, tvrdili už dříve auditoři Evropské komise. Brusel nechal projekt linky na toustový chleba ohodnotit trojicí svých expertů. Inovativní podle nich nebyl, dali by mu maximálně 30 bodů ze sta. Auditoři navíc v rámci kontroly zjistili, že technologie, na kterou byly peníze požadovány, už fungovala v německé pekárně, která je rovněž součástí koncernu Agrofert.
Řízení o odnětí dotace zahájili podle webu úředníci krátce po podzimních sněmovních volbách, po kterých bylo jasné, že hnutí ANO skončí v opozici. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Vojtěcha Srnky navazovalo na výsledky auditu ke střetu zájmů. „Říjnové zahájení bylo nutným formálním krokem navazujícím na audit,“ řekl iRozhlasu.cz.
Že Brusel peníze českým úřadům nepošle, protože dotaci považuje za neoprávněně vyplacenou, je ale jasné více než rok, připomíná web. Konkrétně to unijní politické špičky napsaly v dopise v říjnu 2020. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ stálo tehdy v dokumentu.
Ministerstvo se ale k vymáhání dotace dlouhodobě nemělo, projekt dokonce nechalo v minulém roce přezkoumat. S výsledkem své expertizy však v Bruselu nepochodilo. Úřad také opakovaně tvrdil, že pro odnětí dotace nemá důkazy. Po Bruselu proto požadoval zveřejnění trojice posudků unijních odborníků, kteří projekt označili za nezpůsobilý. „Ministerstvo průmyslu a obchodu opakovaně Evropskou komisi žádalo o posudky, z nichž závěr auditu vychází, komise je však stále neposkytla,“ upřesnil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha.
Ještě loni v říjnu trojici posudků úředníci resortu průmyslu v ruce neměli. Přesto řízení nakonec zahájili. Zda to souvisí s výsledky voleb, ministerstvo prozradit nechtělo. Do celé věci se na začátku roku vložil ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Do Bruselu poslal dopis, ve kterém žádal zaslání podkladových materiálů k auditu, a tedy i třech posudků k dotaci pro Pekárnu Zelená louka, připomíná iRozhlas.cz.
„Posudky, které jsou klíčové pro rozhodnutí o oprávněnosti dotace pro Pekárnu Zelená louka, poskytla Komise v reakci na můj dopis. Podklady nás přesvědčily o tom, že je na místě přistoupit k odnětí dotace pro tento projekt,“ oznámil v březnu Síkela. O odnětí dotace informoval úřad až v březnu i přesto, že řízení už několik měsíců běželo.
Podle mluvčího Srnky se ale fakticky proces rozjel až po získání posudků. „Od řízení bylo možné kdykoliv upustit a až dopis pana ministra Síkely Evropské komisi a navazující zaslání posudků Evropské komise představovaly zlom v celém řízení, na základě kterého bylo možné zahájit proces odnětí dotace,“ vysvětlil mluvčí úřadu.