Statečný vyšetřovatel Nevtípil končí a nelze se divit. Žalobci i Babiš se vysmáli jeho práci

ATEO

Andrej Babiš | FOTO: ATEO

Podle serveru Neovlivní.cz vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil plánuje skončit u policie. Ostatně už roky se o jeho konec a difamaci snažily Lidové noviny Andreje Babiše. Nyní se ukázalo, že státní zástupce Jaroslav Šaroch se chystá Nevtípilovu práci vyhodit do koše. Změnil právní názor. Je to nejen ponižující, ale i nehorázné, a nelze se tedy divit, že by pro Nevtípila bylo lepší dělat něco jiného.

Pavel Nevtípil ke kauze Čapí hnízdo přistupoval jednoznačně zodpovědně. Byl pod palbou dezinformátorů z premiérových deníků a je jisté, že čelil přinejmenším nepřímému nátlaku. Andrej Babiš opakovaně vykřikoval do médií cosi o kmotrech a korupci. A on přesto vydržel a před časem bylo veřejně oznámeno, že policie doporučuje, aby byli aktéři kauzy obžalováni.

Pak se ale tak nějak stalo, že Šaroch „změnil právní názor“ a vše nasvědčuje tomu, že dotační podvod, konstatovaný i evropskými orgány, bude zameten pod koberec. Dovedete si představit, že by takhle dopadla vaše čtyřletá práce? Asi těžko.

Případ Čapího hnízda je nad slunce jasný. V naší době chodí do vězení lidé i v nejasných případech, což dokládá kauza Kamila Jirounka, který konkuroval Andreji Babišovi v biopalivech a je odsouzen za to, že prý sám sobě „tuneloval“ firmu. A oproti Babišovi jde o mnohem menší částky. Premiér zato zjevně tuneluje evropské fondy v obrovské rozsahu a nikdo na něj neposlal policii v kuklách a domovní prohlídku. Obvinění v kauze Čapí hnízdo se jen občas neochotně loudali k výslechům a posílali policii omluvenky od doktora. Babišův syn se navíc radši ztratil kdesi ve Švýcarsku, protože měl tendenci mluvit. Otec z něj udělal před veřejností blázna.

Je jisté, že si tu před zákonem nejsou všichni rovni. Nevtípil se snažil o to, aby tomu tak bylo. Ale naše poměry jsou děsivé a právní kultura je tu v troskách.

Babišova garnitura se všech schopných a samostatně myslících lidí, kteří mají páteř, systematicky zbavuje. Jen si vzpomeňme, jak dopadl šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Ten prostě zjistil, že skončit musí, jinak proti němu předseda vlády použije – jak jinak – svoje mediální impérium.

Nevtípil toho vydržel hodně. Aby ale dál pokračoval poté, co se za něj nepostavil žalobce Šaroch, to je lidsky pochopitelné jen složitě. Kauza Čapí hnízdo jasně ukazuje, kam až jsme dospěli. Od „seriózních“ médií a ještě „serióznějších“ politiků posloucháme prázdné fráze o tom, že nejsou Antibabiš a důvěřují státním zástupcům. Nezbývá, než jim k jejich víře pogratulovat.

Policejní vyšetřovatel Nevtípil zůstal nezávislý i přes Babišův nátlak, který je jasně dokladovatelný. Opravdu tedy musíme hrát hru na to, že v dalších fázích vyšetřování, obvinění a případné obžaloby žádný nátlak vytvářen nebyl a není? Vážně si tohle někdo myslí?

Pak asi v posledních letech ani jednou neotevřel Lidové noviny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner