Státní deficit za 1. pololetí roku činí desetinu našeho dluhu nahromaděného v historii

ČTK

Ivan Pilný, ministr financí | FOTO: ČTK

Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO) a Ivana Pilného (rovněž ANO) zadlužilo Českou republiku jen za první pololetí roku 2017 o 175 miliard korun, což je asi desetina našeho celkového dluhu nasekaného od vzniku Československa v roce 1918. Ministr a jeho náměstci se hájí, že si půjčují velmi výhodně. Problém však je, že se z vypůjčených peněz neinvestuje. Vládní investice meziročně poklesly zhruba o 50 %, přičemž i vloni byly výrazně podprůměrné.

„Ministerstvo financí využívá již druhým rokem emise státních pokladničních poukázek nikoli jako nástroj financování dluhu, ale jako ‎zdroj příjmů státního rozpočtu. Ke konci letošního roku plánujeme stejně jako loni, že jejich jmenovitá hodnota v oběhu nepřekročí 5 mld. Kč,“ upřesňuje náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek. „Jejich emisí dochází krátkodobě k růstu státního dluhu a následně k jeho poklesu v období před koncem roku. Touto taktikou se nijak netajíme a transparentně ji komunikujeme,“ doplňuje náměstek.

Ministerstvu se i po ukončení kurzového závazku ČNB daří prodávat i nadále státní dluhopisy za záporný výnos s dobou do splatnosti až 5 let. Celkově tak ministerstvo za první pololetí získalo emisí státních pokladničních poukázek a střednědobých státních dluhopisů za záporný výnos více než jednu miliardu. Dalších přibližně 100 milionů korun získalo ministerstvo z efektivního investování disponibilních peněžních prostředků souhrnných účtů státní pokladny. Celkové čisté příjmy z řízení likvidity státní pokladny a prodeje státních dluhopisů za záporný výnos tak dosáhly v prvním pololetí roku 2017 výše 1,1 mld. Kč, což je přibližně o 0,2 mld. Kč více než za celý rok 2016.

Ministerstvo financí se ve druhém čtvrtletí letošního roku zaměřilo na prodlužování doby do splatnosti vydávaných střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů. Ministerstvo tak v druhém čtvrtletí roku 2017 vydalo na primárním trhu střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 22,8 mld. Kč s průměrnou dobou do splatnosti ve výši 9,6 roku, což představuje nárůst o 4,6 roku oproti předchozímu čtvrtletí.

Ratingová agentura Moody’s ve své hodnotící zprávě z června 2017 vyzdvihla obezřetnou fiskální politiku, velmi nízké zadlužení a rovněž zavedení nového fiskálního rámce v podobě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Silná fiskální pozice státu a snižování státního dluhu umožněné jeho efektivnější správou podporují vysoké ratingové hodnocení na stupni A1 se stabilním výhledem pro dlouhodobé závazky České republiky v domácí i cizí měně. Výše uvedené skutečnosti kladně zhodnotila i ratingová agentura R&I, která v červnu 2017 potvrdila ratingové hodnocení na stupni A+ se stabilním výhledem pro dlouhodobé závazky v cizí měně a AA- se stabilním výhledem pro dlouhodobé závazky v domácí měně.

Ratingové agentury však pochopitelně příliš nezajímá zmíněný rapidní pokles vládních investic, který se však v budoucnosti nutně negativně projeví na výkonnosti české ekonomiky a v případě např. oprav komunikací se projevuje už nyní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner