Státní firmy se můžou vyhnout kontrole díky nejasnosti zákona

ceskatelevize

Ilustrační foto | FOTO: ceskatelevize

Pokud zákonodárci rychle nezareagují, mohou lidé díky nejasnosti zákona o svobodném přístupu k informacím ztratit možnost, jak kontrolovat miliardové majetky vlastněné veřejnými institucemi. Tvrdí to spoluautor zákona Oldřich Kužílek.

Poukazuje tak na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) v souvislosti se společnosti ČEZ. ÚS rozhodl, že firma ČEZ není povinna poskytovat informace, jelikož: „Nehospodaří s žádnými veřejnými prostředky. Nevykonává žádná veřejnoprávní oprávnění. Není státním orgánem ani jiným orgánem veřejné moci a nemá možnost rozhodovat o právech a povinnostech jako ostatní orgány,“ uvedl předsedá ÚS Pavel Rychetský.

Stát přitom vlastní 70 procent základního kapitálu i hlasovacích práv ČEZ, proti zveřejňování informací se firma bránila tím, že by to mohlo vést k jejímu poškození a znevýhodnění na trhu s energiemi.

Kužílek upozorňuje, že hrozí zneužití verdiktu ÚS, jelikož zákon neříká, jaký minimální podíl účasti státu v obchodní společnosti je nutný, aby se na ni vztahoval zákon o poskytování informací. Rozhodnutí soudu má širší dosah, má totiž obecně závaznou platnost a bude aplikován i na podobné případy. Podle Rychetského není možné, aby ÚS vydal seznam obchodních společností, které mají nebo nemají povahu veřejné instituce.

Dopravní podniky, krajské nemocnice, ale i další stoprocentně vlastněné veřejné instituce by tak podle Kužílka mohly prodejem, byť jen jedné akcie, zmizet z veřejné kontroly.

Řešením je úprava zákona, který by stanovoval, že veřejnou institucí se podnik stává v případě, že stát vlastní více než polovinu jeho akcií, uvedl Kužílek pro Hospodářské noviny. Pokud by novela zákona prošla, vztahovala by se i na ČEZ, který by pravděpodobně musel informace zveřejnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner