Státní fond tiše proplatil Babišovi stamilionové dotace na jeho starší projekty

Premiér Andrej Babiš na Úřadu vlády (FB AB)

Premiér Andrej Babiš na Úřadu vlády | FOTO: FB AB

Státní zemědělský intervenční fond v tichosti odblokoval holdingu Agrofert dotace za 177 milionů korun. Tuto překvapivou zprávu přinesl ve středu ráno server iRozhlas. Přitom auditní řízení kolem dotací pro Babišovy firmy nadále pokračuje a Evropský parlament znovu vyzval k zastavení dotací pro Agrofert. Navíc bylo v úterý zveřejněno stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství, že premiér Andrej Babiš je skutečně ve střetu zájmů.

Fond peníze uvolnil poté, co rozhodl, že se na něj tuzemská legislativa ke střetu zájmů nevztahuje. Ze zveřejněné tabulky vyplývá, že se ovšem jedná o doplacení starších dotovaných projektů. Příkladem je velká dotace pro Babišovu mlékárnu Olma z roku 2016. Podnik Olma patřící do holdingu Agrofert vyčíslil tehdy celkové náklady projektu na 157 milionů korun, přičemž hned 65 milionů korun získal z unijní kasy prostřednictvím Programu rozvoje venkova. Jenže k evropským penězům se firma dostala teprve letos v lednu – krátce poté, co Státní zemědělský intervenční fond starší projekty koncernu odblokoval. 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Celkem holdingové firmy od loňského prosince inkasovaly na investičních dotacích pro zemědělce přes 177 milionů korun. Fond ale podle iRozhlasu upřesňuje, že dotace pro holding Agrofert byly uvolněny pouze na projekty nasmlouvané do srpna 2018, kdy začala platit přísnější evropská nařízení ke střetu zájmů. Peníze přiznané po tomto datu jsou tak nadále preventivně pozastaveny. Zadržované prostředky za starší projekty byly ale údajně v Bruselu uvolněny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články