Státní peníze v premiérových médiích: ministerstvo financí inzeruje v Lidových novinách

Alena Schillerová (Facebook AS)

Alena Schillerová | FOTO: Facebook AS

Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou za hnutí ANO si opatřilo celostránkovou inzerci v Lidových novinách, tedy v listu vydavatelství Mafra, které patří do holdingu Agrofert. Původně mělo jít o edukaci podnikatelů v souvislosti s dalšími vlnami elektronické evidence tržeb, nyní v LN vyšel inzerát související s koronavirem. Za inzerci platí dodavateli rezort více než milion korun.

V pátečních Lidových novinách si ministerstvo financí objednalo prezentaci „Liberačního balíčku daňových opatření kvůli koronaviru“. Jedná se o sdělení, co všechno Alena Schillerová dělá pro podnikatele. V tomtéž listu se přitom můžeme dočíst o tom, že živnostníci nedostanou od státu odškodnění, což mnozí z nich (a stejně tak opoziční politici) považují za podraz.

Deník FORUM 24 oslovil ministerstvo financí s těmito dotazy:

1) Kolik za inzerát platí ministerstvo financí vydavatelství Mafra?

2) Kdo o umístění tohoto inzerátu rozhodl?

3) Plánují se nějaké další PR aktivity tohoto typu, případně ve kterých médiích?

Tomáš Weiss z odboru Vnější vztahy a komunikace odpověděl: „Jedná se o inzertní prostor, který vzešel z otevřeného výběrového řízení, jehož jediným kritériem byla cena při současném splnění smluvních požadavků (mix celostátních deníků s celkovou prokazatelnou denní čteností minimálně 1.000.000 čtenářů). Vítězem otevřeného výběrového řízení se stala cenově nejvýhodnější nabídka od dodavatele REMMARK, a. s. Smlouva s dodavatelem je veřejně k dohledání zde.“

Znění inzerátu se vzhledem k pandemii COVID-19 změnilo. „Původní účel nákupu inzertního prostoru byla edukace podnikatelů ohledně povinnosti vyplývající z náběhu závěrečné fáze elektronické evidence tržeb. S ohledem na mimořádné události v posledních týdnech došlo k úpravě obsahu inzerce a využití zbývajícího inzertního prostoru k informování o daňových opatřeních obsažených v Liberačním balíčku,“ doplnil Weiss.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ze smlouvy vyplývá, že ministerstvo za inzerci platí 1.110.780 korun – a to v době, kdy stát musí vzhledem ke krizi šetřit. Inzerce navíc souvisí čistě s PR ministerstva a zejména hnutí ANO. Celostrana v pátečních Lidových novinách stojí podle ceníku 368.010 korun.

Ve smlouvě je uvedeno: „Celkový odběr činí poskytnutí inzertního prostoru v mixu celostátních deníků s celkovou prokazatelnou denní čteností minimálně 1.000.000 čtenářů v rozsahu CELOSTRANA, v provedení plnobarevném či polobarevném.“ Lidové noviny uvádějí páteční čtenost 224 tisíc.

Lidové noviny patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Dlouhodobě publikují informace výhodné pro majitele i pro hnutí ANO. Jejich šéfredaktor István Léko je osobním přítelem Andreje Babiše. Na počátku roku 2018 publikovali redaktoři Martin Shabu a Ondřej Koutník na titulní straně nepravdivé informace o zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v kauze Čapí hnízdo. O několik měsíců později vydal deník dopis získaný od úřadu vlády, který hájil Babišův postoj v kauze syrských dětí bez doprovodu, které vláda odmítala přijmout. Šlo ale o dopis neexistující organizace – redakci poté opustili Petra Procházková nebo Martin C. Putna.

Inzerce je problematická i vzhledem k rozhodnutí Ústavního soudu, který potvrdil platnost tzv. lex Babiš (zákona o střetu zájmů). Střet zájmů premiéra konstatoval i audit Evropské komise. I proto je nutné upozorňovat na to, že si ministerstvo vedené hnutím ANO platí inzerci v novinách, které vlastní předseda hnutí ANO (a zároveň předseda vlády). A to všechno v době, kdy mnoho občanů České republiky přišlo kvůli vládním opatřením o jakoukoli možnost výdělku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]