Státní rozpočet nemá podporu. V těžké době hrozí ochromení investic státu, varuje ekonom

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna bude ve středu schvalovat státní rozpočet na příští rok. Menšinový kabinet Andreje Babiše pro něj ale stále nemá vyjednanou podporu. Hrozí proto, že by Česko mohlo začátkem roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je schválení státního rozpočtu v době současné pandemie koronaviru důležité. Opačná situace by podle něj ochromila investice státu.

Vláda stále nemá v Poslanecké sněmovně podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok. Opoziční strany mimo jiné kritizují, že rozpočet, který počítá se schodkem 320 miliard korun, nezahrnuje dopady daňového balíčku, který senát ve čtvrtek s úpravami vrátil do dolní komory. Komunisté, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují, pak podmiňují svou podporu škrtem v obranné kapitole.

ČTK

Česku tak stále akutněji hrozí v roce 2021 takzvané rozpočtové provizorium. Časově omezené provizorium, trvající třeba jeden měsíc, je alespoň podle části pozice pořád menším zlem než katastrofálně špatný rozpočet, který vláda pro příští rok připravila.

Pokud vláda rozpočet neprosadí nebo jej bude muset přepracovat, hrozí, že by se výdaje státu řídily podle rozpočtu minulého roku. „Konkrétně by se každý měsíc uvolnila jedna dvanáctina loňských výdajů. To se týká i výdajů na mzdy a důchody. Většina výdajů by tak byla provozního rázu, stát by v provizoriu investoval jen minimálně,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Provizorium by podle něj také omezilo přísun peněz z evropských fondů. „To vše v době, kde jsou veřejné investice státu pro výkon ekonomiky důležitější než jindy, neboť soukromé investice firem a podniků jsou kvůli koronavirové nejistotě ochromené. Navíc v době, kde je kvůli konci programového období EU nutné evropské peníze čerpat rychleji,“ varuje Kovanda.

V režimu rozpočtového provizoria Česká republika fungovala v letech 1999 a 2000, za vlády premiéra Miloše Zemana. „Tehdy ovšem provizorium nenarušovalo právě třeba čerpání evropských peněz, neboť Česko ještě nebylo členem EU,“ doplnil ekonom.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner