Státní správa v rozkladu. Babiš ve sporu s Hamáčkem kvůli testům do škol, každý lobbuje za jinou firmu

ČTK

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Výběr antigenních testů, jimiž ministerstvo zdravotnictví podmiňuje návrat žáků a pedagogů do škol, provází skandál. Potvrdily se kuloárové zprávy, že o dodavateli čínských testů Lepu Medical bylo rozhodnuto předem, a ostrý boj se odehrává o jejich distribuci.

Koronavirová krize naplno odhalila nekompetenci Babišovy vlády řídit stát. To se projevuje i skandálními okolnostmi výběru neinvazivních antigenních testů do škol. Vláda nejprve rozhodla o obnovení školní výuky první vlny žáků a studentů od 1. března, aniž měla zajištěné jejich testování požadované epidemiology. Je to další klasický příklad, kdy vláda zaspala a podcenila přípravu rozsáhlé logistické operace za miliardy korun.

FB JH

K čemu je nouzový stav

Zároveň se potvrzuje, k čemu vláda také potřebovala vyhlásit nouzový stav, byť za cenu kolize s ústavním pořádkem. Opakuje se situace z jara, kdy netransparentně nakupovala ochranné pomůcky zejména v Číně.

V té době sehrál klíčovou roli ministr vnitra Jan Hamáček s úzkými vazbami na česko-čínského lobbistu Jaroslava Tvrdíka z hradního zájmového okruhu. I tehdy šéf ČSSD působil jako předseda Ústředního krizového štábu a při prosazování prodloužení nouzového stavu měl na zřeteli neprůhledné miliardové obchody.

„Podtrhuji, že pouze nouzový stav umožňuje využít výjimek ze zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato výjimka tak umožňuje obstarat potřebný materiál v řádu hodin či jednotek dnů, což za běžné situace možné není,“ apeloval Hamáček loni v dubnu na premiéra Babiše.

O testech rozhodnuto předem

Dnes se situace opakuje, ale provází ji nebývalý skandál. Už v předstihu kolovaly v podnikatelských kruzích zvěsti, že je výrobce antigenních testů vybrán předem a je jím čínská společnost Lepu Medical. Testy této firmy, prováděné samoodběrem z kraje nosu a používané v rakouských školách, veřejně zmiňoval i Hamáček.

Na vedlejší kolej se tak dostaly i nadějné testy ze slin českých výrobců nebo produkty s vyšší spolehlivostí, jako v případě německé firmy Siemens Healthineers. Na veřejnost vyplavaly informace, že největším favoritem je společnost Quickseal, která má údajně exkluzivitu pro distribuci testů Lepu Medical na český trh, což nakonec nehrálo žádnou roli.

Quickseal totiž nabídl testy dvakrát dráže, než je obvyklá cena nabízená výrobcem při přímém prodeji. Hamáčkova komise v režii Ústředního krizového štábu proto nakonec vybrala jiného výrobce, pochybnou společnost Tardigrad International Consulting se vstupním kapitálem pouhých 1000 korun. Nikdy nedovážela zdravotnický materiál a od svého založení v roce 2016 nesplňuje zákonnou povinnost vkládat do obchodního rejstříku účetní závěrky.

Vítěz nesplnil podmínky

Je proto nanejvýš zarážející, že si Hamáček tento ostře sledovaný rychlý verdikt komise pochvaloval na sociálních sítích. Portál Seznam Zprávy vzápětí zjistil, že vítězný dodavatel antigenních testů do škol nesplnil zadávací podmínky soutěže a jedná se o firmu s neprůhledným vlastnictvím.

FCM

Rozhodnutí komise je v přímém rozporu s Hamáčkovým prohlášením, že byla vybrána firma, která prý jako jediná nabídla odpovídající cenu a schopnost dodávek v požadovaném čase.

Ministerstvo vnitra totiž v zadávací dokumentaci požadovalo první dodávku 914.680 kusů testovacích sad nejpozději do 25. února. Společnost Tardigrad International Consulting to ale nebyla schopná zaručit a do konce měsíce jich má podle Hamáčka přivézt jen 800 tisíc.

Zároveň vítěz „tendru“ neposkytl ani nejlevnější nabídku, jednu sadu prodává za 65 korun. Do soutěže se přitom přihlásila také společnost Chironax dodávající zdravotnický materiál pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR), která by testy zajistila o jedenáct korun levněji a garantovala by rychlejší dodání.

Kdo stojí za podivnou firmou?

Dnes firmu Tardigrad International Consulting podle obchodního rejstříku ovládá Monika Jírovcová z Tuchoměřic, bývalá vysoce postavená manažerka společnosti CET21 v době, kdy televizi Nova vlastnila skupina PPF. Odtud je už blízko k Jaroslavu Tvrdíkovi, výsadnímu „obchodnímu partnerovi“ Jana Hamáčka.

Původně byla vítězná společnost napsaná na britskou firmu Tardigrad International LP se sídlem v Edinburghu, kterou ovládaly osoby dominikánské státní příslušnosti (Jannete St. Luce a Deborah Merina Grant), objevující se ve zprávě investigativní organizace Bellingcat v souvislosti s praním špinavých peněz.

Vzápětí po oznámení výběru dodavatele testů do škol ostře vystoupil premiér Babiš, který výsledný verdikt zpochybnil. „Vyhrála to netransparentní firma, která nemá výkazy, je podivná a nemá žádnou minulost. Nemůžeme si dovolit v situaci, kdy umírají lidé, takové přešlapy,“ uvedl.

Soutěž musí být zrušena

„Navíc Chironax by stejné testy dodal o 40 milionů levněji. Chci, aby ta soutěž byla okamžitě zrušena a antigenní testy nakupovaly státní hmotné rezervy,“ dodal Babiš, přestože Hamáček, který se chce obhajovat na vládě, už podepsal kontrakt.

archiv Vláda ČR

Premiér zároveň vylučuje, že by s jím preferovaným Chironaxem komunikoval. Naopak nevidí problém v tom, že je tato firma podle Hamáčka riziková, jelikož byla v minulosti spojená s obchody trestně stíhaného lobbisty a sponzora ANO Tomáše Horáčka, podezřelého z korupce při zadávání veřejných zakázek. Před touto firmou údajně varovala i BIS, o čemž prý zase nemá ponětí ředitel SSHR Pavel Švagr.

O vyostřování střetu mezi Babišem a Hamáčkem svědčí podání trestního oznámení jedním z členů výběrové komise, na kterou měla vyvíjet společnost Chironax „nestandardní“ nátlak. Policie by však měla prověřit celý podezřelý „tendr“, včetně role Hamáčka. To vše svědčí o rozkladu státní správy v přímém přenosu, který se zvrhl ve volný ring boje zájmových skupin o kořist z kapes daňových poplatníků.

Kšeft pro schránkovou firmu

„Proč používat pro testování školáků kvalitní a ke zdraví šetrné české antigenní testy ze slin, když pan ministr vnitra Hamáček doveze nosní testy z Číny s pochybnou účinností přes schránkovou firmu z Edinburghu (na stejné adrese sídlí 797 firem) s nejasnými vlastníky? Ano, už jsme ten váš nouzový stav pochopili. S touto vládou nikdy líp nebude…“ reagoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců ČR Tomáš Hajdušek dodává: „Kdyby milionový obchod s takto podezřelou firmou udělala soukromá firma, čelila by riziku zajišťovacího příkazu.“ K tomu není co dodat, vítejte v českém absurdistánu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner