Státní zaměstnanci si zaslouží vyšší platy, vzkázala budoucí vládě Schillerová. Sama přitom přidávat nechtěla

Ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Podle končící ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) si státní zaměstnanci zaslouží od ledna zvýšit platy nejméně o schválených 1400 korun, oznámila na sociální síti. Byla to ale právě Schillerová, která sama jakékoli přidávání ve veřejné sféře odmítala. Po poradě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nakonec připustila pouze navýšení o inflaci.

„Kandidát na šéfa ministerstva zdravotnictví Vlastimil Válek na ČT24 děkuje plukovníku Šnajdárkovi a generálu Vlčkovi. Souhlas, je za co. Nemělo by ale zůstat jen u slov. Státní zaměstnanci si zaslouží od ledna zvýšit platy nejméně o schválených 1400 Kč. Zvlášť když platy politiků vzrostou o 6 procent,“ napsala na twitteru Schillerová.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Ministryně financí takto reagovala poté, co místopředseda TOP 09 a kandidát koalice SPOLU na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek v Otázkách Václava Moravce chválil hasiče a vojáky za pomoc při covidu.

S navýšením nepočítá

Ještě letos v březnu přitom ministryně navýšení platů státních zaměstnanců sama odmítala a plánovala pouze přidání učitelům. Po poradě se svým stranickým šéfem Andrejem Babišem (ANO) nakonec přidávání připustila, avšak pouze o inflaci.

„Ministerstvo financí nyní připraví několik variant možného zvyšování platů, a to jak procentní, tak pevnou částkou i kombinací obojího. Ve všech případech by růst objemu platů odpovídal růstu inflace,“ oznámila v září letošního roku Schillerová.

Tomáš Etzler (Martin Pekárek, se svolením autora)

Takové zvyšování platů ve veřejném sektoru se od začátku nelíbí sociálním demokratům. „Chci, aby rostly platy všem plošně o stejnou částku, a to 3000 korun. Tím pomůžeme uklízečkám na úřadech, pečovatelkám v domovech pro seniory, učitelkám v mateřských školkách nebo řadovým pracovníkům na úřadech práce,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Nakonec však hnutí ANO na zářijovém jednání vlády protlačilo, že všem státním zaměstnancům vzrostou od příštího roku platy plošně o 1400 korun. Týká se to například hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků nebo pracovníků v sociálních službách.

Babišův kabinet na stejném zasedání zároveň schválil také návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Právě kvůli platům ve veřejné sféře však pro něj nehlasovali ministři za sociální demokracii. „Navýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 místo 3000 Kč nepokryje ani inflaci,“ vysvětlila Maláčová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články