Státní zástupce se bude u soudu s Babišem opírat o svědectví jeho syna

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Státní zástupce Jaroslav Šaroch se u soudu s Andrejem Babišem (ANO), který je obžalován z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, bude opírat také o svědectví jeho syna. Andrej Babiš mladší při výslechu zpochybnil hodnověrnost tří důležitých dokumentů. Informoval o tom web Seznam Zprávy, který má k dispozici obsah obžaloby.

Má jít o dokumenty, kterými se dotačnímu úřadu dokládalo, že Farma Čapí hnízdo je malá rodinná firma, a ne součást holdingu Agrofert. V obžalobě se pracuje s verzí, že za Andreje Babiše mladšího někdo podepsal například smlouvy na koupi akcií společnosti ZZN Agro Pelhřimov, která byla poté přejmenována na Farmu Čapí hnízdo. Seznam Zprávám to potvrdil zdroj ze státního zastupitelství obeznámený s případem.

(Týdeník FORUM)

Jaroslav Šaroch v obžalobě konkrétně píše, že na konci roku 2007 bylo na děti současného šéfa hnutí ANO a jeho partnerku Moniku Babišovou převedeno dvacet akcií firmy ZZN Agro Pelhřimov. Peníze za akcie podle kriminalistů zaplatil Andrej Babiš ze svého účtu. 

„Důvodem tohoto převodu akcií bylo účelové a formální vytvoření zdání, že společnost ZZN Agro Pelhřimov je samotný a nezávislý malý nebo střední podnik,“ píše podle webu v obžalobě Jaroslav Šaroch. Převod akcií měl podle něj budit dojem, že firma nemá nic společného s holdingem Agrofert.

Andrej Babiš mladší při loňském výslechu odmítl, že by dokumenty k převzetí akcií společnosti ZZN Agro Pelhřimov podepsal. Podle slov expremiérova syna nejde o jeho podpis. „Nepamatuji si, že bych tuto písemnost někdy viděl. Nikdy jsem žádné akcie Čapího hnízda nepřevzal, nikdy jsem je ani neviděl,“ měl říct policistům. V té době údajně neměl být vůbec v České republice. Kde však pobýval, si prý nepamatuje.

Syn Andreje Babiše měl při výslechu zpochybnit i smlouvu o převodu akcií z 16. února 2008. Ta měla být podepsána mezi ním a Martinem Herodesem, který je bratrem Moniky Babišové. Herodes měl tehdy od Babiše juniora koupit jednu akcii firmy Farma Čapí hnízdo. „Nikdy jsem panu Herodesovi žádnou akcii vědomě neprodal a nepodílel se s ním na žádné obchodní aktivitě,“ řekl podle webu Andrej Babiš mladší při výslechu a opět zpochybnil pravost svého podpisu.

Babiš měl vše řídit

Podle státního zástupce Jaroslava Šarocha měl expremiér Andrej Babiš údajný podvod kolem Farmy Čapí hnízdo připravovat, řídit a podnikat jasné kroky k tomu, aby se zmocnil padesátimilionové dotace. Podle textu obžaloby Babiš rozhodl o tom, že se firma ZZN Agro Pelhřimov stane majetkem jeho dětí z prvního manželství a jeho tehdejší přítelkyně, nyní manželky, Moniky.

Andrej Babiš (ANO) na mítinku v Čelákovicích hovoří s jedním z kritiků (Foto Jenny Nowak / FORUM 24)

Společnost vyčlenil ze svého holdingu, rozhodl o změně jejího sídla a názvu na Farma Čapí hnízdo. Následně měl dát pokyn, aby rodinní příslušníci prodali většinu akcií společnosti bratra Moniky Babišové Martina Herodese. Důvodem měl být záměr, aby nebylo možné dokládat propojení rodiny Babiše se společností.

„S úmyslem neoprávněně získat dotaci (…) zajistil, aby představenstvo této společnosti nejprve v říjnu 2007 rozhodlo o změně právní formy společnosti ZZN Agro Pelhřimov na akciovou společnost, přestože k tomuto kroku nebyl žádný ekonomický ani podnikatelský důvod a jediným důvodem bylo účelové vyvedení této společnosti ze skupiny Agrofert,“ napsal podle webu Aktuálně.cz Jaroslav Šaroch v obžalobě.

Dění ve firmě pokračovalo s jasným cílem, tím byla příprava na žádost o dotaci. V lednu 2008 se společnost ZZN Agro Pelhřimov přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo. Měsíc poté už nastupuje na scénu Jana Nagyová (dříve Mayerová). Jde o blízkou spolupracovnici expremiéra Babiše, která u něj měla na starosti dotace.

Ta měla jménem takto účelově nachystané firmy požádat o padesátimilionovou dotaci určenou pro malé podniky na venkově. Šaroch je podle zveřejněných úryvků z obžaloby k Babišovi neúprosný a označuje ho za strůjce údajného podvodu. „Zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě (…) splňovala kritéria zájemce o dotaci (…), ačkoliv si byl (…) vědom toho, že (…) jeho prostřednictvím a prostřednictvím jeho dcery, jeho družky a jejího bratra byla společnost Farma Čapí hnízdo propojena se společnostmi ze skupiny Agrofert,“ napsal státní zástupce.

Šaroch navrhuje tříletou podmínku

Důkazů, které jsou pro Andreje Babiše obtížně vyvratitelné, má přitom Šaroch od policie mnoho. Propojení Agrofertu, Babiše a Čapího hnízda je více než jasné. Tak například, na stavbu luxusního rodinného sídla jménem Čapí hnízdo padesátimilionová dotace nestačila, dalších 150 milionů společnosti půjčil Agrofert. A ten možná nejvážnější důkaz je úvěr ve výši 375 milionů korun, který společnosti Farma Čapí hnízdo půjčila banka HSBC. Za úvěr měl ručit holding Agrofert.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Obžaloba, kterou začne soud řešit v září, je výsledkem anonymního trestního oznámení, které někdo podal v roce 2015. Policie vyšetřování uzavřela v roce 2019 se závěrem, že navrhuje obžalobu pro Babiše a několik dalších lidí. Jaroslav Šaroch ale stíhání Babiše a dalších zastavil. Jeho rozhodnutí však zrušil tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Následně policie ještě spis doplnila a v březnu 2022 státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše a Janu Nagyovou.

Nagyová čelí obžalobě z dotačního podvodu, Babiš z napomáhání dotačnímu podvodu. I když oběma hrozí až desetileté vězení, Šaroch navrhuje tříletou podmínku a pokutu pro Babiše deset milionů korun a pro Nagyovou 500 tisíc korun. Hlavní líčení začne v Praze 12. září.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]