Státní zástupce zastavil stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara

Budování železné opony na hranicích s Rakouskem (ceskatelevize.cz)

Budování železné opony na hranicích s Rakouskem | FOTO: ceskatelevize.cz

Státní zástupce zastavil stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích.  Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Jakeš letos v srpnu zemřel. Bývalý předseda vlády Štrougal a exministr vnitra Vajnar pak údajně  trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání.

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání loni v listopadu. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Rozhodnutí o zastavení stíhání, o němž informoval šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, zatím není pravomocné.

Stíhání iniciovala svým trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Obvinění se opíralo o nově nalezené archiválie, které podle kriminalistů dokazují, že státníci měli informace o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]