Jiří Drahoš podá ústavní stížnost kvůli nařčení, že okradl Nadaci pro děti. Státní zastupitelství se případem odmítlo zabývat

Eric Drooker

V kampani před volbou prezidenta v roce 2018 se po sociálních sítích a mailech začal šířit anonymní text oznamující, že prezidentský kandidát, dnešní senátor (klub Starostové a nezávislí) Jiří Drahoš, okradl Nadaci pro děti. Senátor proto podal trestní oznámení na neznámé pachatele. Státní zastupitelství se ale případem odmítlo zabývat. Drahoš se proto rozhodl přistoupit k ústavní stížnosti.

Příspěvek, který se masivně s mnoha tisíci reakcemi a sdíleními šířil sociálními sítěmi, jako je Facebook, ale i elektronickou poštou ve formě tzv. řetězových mailů před prezidentskou volbou v lednu 2018, se znovu vynořil na podzim téhož roku, kdy Jiří Drahoš kandidoval do Senátu. A z veřejného prostoru vlastně vůbec nezmizel. Pisatel (či pisatelé) v něm tvrdí, že prof. Drahoš přijal od Nadace pro děti milion korun na svou prezidentskou kampaň nebo na financování svých poradců.

V textu řetězové zprávy, která ho svým nadpisem „Kalousek doporučil slušného člověka“ nebo též „Kalouskův slušný člověk okrádá děti” spojuje s opozičním politikem z TOP 09, se mimo jiné píše: „Obyčejní lidé přispívají penězi a takový haj*l (v originále bez hvězdičky, pozn. red.) obere děti a chtěl by být prezidentem. … Posílat všem, ať se informace dostane i k poslancům, co nadace dělá s penězi, kde místo dětí to dostane takový zloděj a pitomec…“

Jak zjistili redaktoři serveru Manipulátoři.cz, příspěvek se rozšířil z facebookové skupiny „Přátelé Miloše Zemana“, kam ho vložila uživatelka Ivana Buková. Jak lze ale zjistit z veřejně přístupného seznamu dárců, Nadace pro děti se sídlem v Březové žádný příspěvek na Drahošovu volební kampaň neposkytla a mezi dárci nefiguruje ani nadace samotná, ani její předseda Ing. Vladimír Číhal, ani žádný člen správní rady.

Pravdivé ostatně není ani jiné tvrzení uvedené v řetězové zprávě, a sice, že o lidech, kteří Drahošovi projevovali nevoli při hokejovém utkání v Třinci v lednu 2018, prohlásil, že „pískali jen pitomci a dementi“. Jak rovněž zjistil server Manipulátoři.cz, nešlo o Drahošův výrok, nýbrž o komentář a názor jednoho z účastníků debaty na sociálních sítích.

Web Manipulátoři.cz
Hoax. Web Manipulátoři.cz

Jiří Drahoš se rozhodl podat trestní oznámení. V něm mj. uvedl, že zpráva byla šířena několika pachateli i poté, co prezidentské volby skončily, a doplnil i řadu důkazů, že příspěvek je nepravdivý. Pro Seznam Zprávy k tomu uvedl: „Z transparentního účtu je jednoznačné, že jsem žádné peníze od Nadace pro děti ani jiné nadace s obdobným názvem neobdržel.“ A dodal: „Tohle už je opravdu za hranou, nad většinou pomluv a lží jsem dříve mávl rukou a možná jsem si i naivně říkal, že takovým nesmyslům přece nemůže nikdo soudný uvěřit. … Šíření nenávisti, poplašných zpráv či prokazatelných lží si nesmíme nechat líbit a musíme se jim postavit.“ Případ začala prošetřovat policie. Státní zastupitelství ale aktuálně došlo k závěru, že se věcí zabývat nebude. Z toho důvodu došel senátor k rozhodnutí domoci se práva ústavní stížností.

Ivan Trojan (Roman Černý)

Na svém facebookovém profilu k tomu Jiří Drahoš v pondělí 29. června napsal: „Lži si nesmíme nechat líbit! Počátkem tohoto roku jsem podal trestní oznámení na anonymy, kteří o mně systematicky šíří lži na sociálních sítích a prostřednictvím mailů. Poslední kapkou bylo tvrzení, že prý jsem okradl jakousi „Nadaci pro děti“. Slíbil jsem tehdy, že Vám dám vědět, jak to dopadlo. Upřímně řečeno, výsledek mě příliš nepřekvapil: státní zastupitelství se tím odmítlo jakkoli zabývat. Zřejmě si nemyslí, že v on-line prostředí platí stejné právo a zákony jako v tom reálném. Rozhodl jsem se proto podat ústavní stížnost. Nenávistné útoky a dezinformační kampaně se na internetu neustále stupňují a každý z nás by měl mít možnost se těmto prokazatelným lžím postavit. Pevně věřím, že Ústavní soud bude stejného názoru!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články