Státní zastupitelství smetlo trestní oznámení Lipovské na Dvořáka ze stolu

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK

Trestní oznámení, které na generálního ředitele České televize podala radní ČT Hana Lipovská, bylo odloženo. Podle Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 podání neobsahovalo žádné skutečnosti nasvědčující spáchání jakéhokoliv trestného činu. Lipovská byla vyzvána k doplnění, to však neudělala. 

Radní České televize Hana Lipovská o trestním oznámení na několik lidí informovala na konci července, když oznamovala svou kandidaturu do poslanecké sněmovny za Volný blok. Kromě generálního ředitele Dvořáka se týkalo také majitele mediální agentury Médea Jaromíra Soukupa a dvou členů Dozorčí komise Rady České televize Michala Petrmana a Zuzany Prokopcové.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Důvodem mělo být řešení pohledávky České televize v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea. Lipovská podle svých slov podala trestní oznámení pro podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Česká televize nyní zveřejnila část dopisu, ve kterém Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 informovalo o odložení celé záležitosti. „Podání Ing. Hany Lipovské, Ph.D., neobsahovalo žádné skutečnosti nasvědčující spáchání jakéhokoli trestného činu, a proto byla podatelka vyzvána k tomu, aby podání o takové skutečnosti ve stanovené lhůtě doplnila, a též poučena o možné trestní odpovědnosti za křivé obvinění, na což podatelka již nereagovala, a proto její podání bylo bez dalších opatření založeno,“ stojí ve zprávě adresované Petru Dvořákovi.

Lipovská je členkou Rady České televize od loňského roku. Sněmovní výbor však na začátku minulého týdne doporučil dolní komoře její odvolání kvůli politickému angažmá a údajné ztrátě nezávislosti, kterou zákon pro členství v radě vyžaduje. O odvolání musí rozhodnout plénum sněmovny.

Eric Drooker

Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

„Je tak naprosto zřejmé, že (Lipovská) svým celkovým jednáním porušuje zákaz platný pro člena Rady České televize podle zákona o České televizi,“ řekla členka výboru Olga Sommerová (TOP 09), která s návrhem na zařazení tohoto bodu přišla. Návrh v rozpravě podpořili i členové výboru za ANO Patrik Nacher, Martin Kolovratník a Aleš Juchelka. Petr Gazdík (STAN) řekl, že kdo nezvedne ruku pro odvolání Lipovské, poruší svůj poslanecký slib.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články