Státní zastupitelství vyhodnotilo audit k Babišovi, výsledky tají

ČTK

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Vyhodnocení prvního návrhu auditu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše je na světě. Nejvyšší státní zástupce tak dodržel svůj slib, který dal zhruba před měsícem. Podle informací deníku Echo24 analýzu nakonec zpracovalo pražské vrchní státní zastupitelství v čele s Lenkou Bradáčovou.

Její výsledky jsou však neveřejné. „Vyhodnocení je již hotovo, k ostatnímu se nelze v současné době vyjadřovat,“ řekl deníku státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Boris Havel. Řízení je podle jeho slov neveřejné a další informace tak není možné poskytnout. Havel potvrdil pouze to, že mají v plánu vyhodnocení zveřejnit.

Kdy se tak stane a jak bude státní zastupitelství postupovat, ale zatím není jasné. Zda dojde k zahájení trestního řízení, nikdo z pražského vrchního státního zastupitelství nekomentoval. Nejvyšší státní zástupce Zeman však už dříve prohlásil, že zjištění v návrhu zprávy dle něj byla závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin.

„My jsme se rozhodli, že zpracujeme naši vlastní analýzu. Pečlivě projdeme už předběžnou zprávu a vyhodnotíme, zda je na místě postupovat dále,“ potvrdil nejvyšší státní zástupce na začátku června v Otázkách Václava Moravce.

Podle návrhu auditní zprávy má Babiš nadále vliv v holdingu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun.

Auditní zpráva se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Dokument uvádí, že Babiš i přes vložení Agrofertu do svěřenských fondů má stále vliv na firmu i zájem na jejím hospodářském úspěchu a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Premiér to opakovaně odmítl.

Anglickou verzi zprávy dostaly české úřady na konci května, počátkem června dokument unikl do médií. Nyní dostala ministerstva oficiální překlad, tím začala běžet dvouměsíční lhůta pro jejich vyjádření. Poté Evropská komise rozhodne o konečném znění zprávy a zveřejní konečné rozhodnutí ohledně peněz z fondů. Babiš v červnu několikrát vyjádřil přesvědčení, že Česko žádné peníze nebude muset vracet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner