„Státotvorné“ neodstranění Babiše? A co by mohlo být horší, než je jeho vláda?

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO) | FOTO: ČTK

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Jmenuje se Státotvorné neodstranění Babiše a jeho vlády. Andrej Babiš vstoupil do první vládní funkce v lednu 2014. To už je víc než sedm let. Od té doby prudce roste jeho jmění, jeho skandály, jeho střet zájmů a především počet lidí, kteří si myslí, že by rozhodně neměl být ve vládě. Když pomineme několikaměsíční pauzu po vyhazovu ze Sobotkovy vlády, děje se teď unikátní situace. Je tu možnost svrhnout Babišovu vládu a samotného Babiše.

Co se zdálo nemožné, je nyní průchozí díky tomu, že se komunisté rozešli se svým bývalým prominentním členem a agentem StB. Díky tomuto rozchodu je tu početní převaha ve sněmovně, která by mohla vyslovit nedůvěru vládě. Ale nevysloví. Piráti a STAN jsou proti. Chtějí rozpustit sněmovnu. To se ale nestane, protože by se museli přidat i poslanci koaličních stran. Takže Babiš bude spokojeně vládnout dál.

FORUM 24 (archiv)

Důvodem podle Pirátů a STAN je, že nechtějí nechat proruskému Zemanovi volnou ruku v tom, jakou prozatimní vládu si instaluje a co tato vláda napáchá. To je naprosto pochopitelný a rozumný argument. Zeman by měl mít co nejmenší vliv.

Nicméně, je tu jedna zásadní otázka. Co by asi tak horšího mohl Zeman provádět než to, co provádí tato vláda? Co je vlastně Babišova vláda? Není to spíše Zemanova vláda? Vždyť je to jedna Zemanova loutka vedle druhé. Benešová, Toman, Hamáček, Dostálová, Babiš, Havlíček, Arenberger.

Co by mohlo být horší než to, co dělá a nedělá a kryje současná vláda? Babiš by si bral víc státních peněz? To už víc nejde. Země by šla víc na ruku Rusům? To je asi teď také dost vyloučené. Dukovany by dostali Rusové? A to znamená, že Havlíček je nějaká hráz proti Rusům? Aha.

Zkrátka, co by mohlo být horší, než je tato vláda, ve které se vrcholně spojuje až překvapivá neschopnost, diletanství, kolaborace a absolutní oddanost Zemanovi, Babišovi a Agrofertu? Odpověď neznámá.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]