Státy visegrádské čtyřky shodně odmítají kvóty pro migranty

Eric Drooker

Státy visegrádské čtyřky (V4) odmítají přerozdělování uprchlíků na základě kvót navržených Evropskou komisí. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se na tom jejich představitelé shodli na setkání na okraj summitu Evropské unie a zemí Latinské Ameriky a karibské oblasti (CELAC). Přijímání migrantů by podle nich mělo fungovat na bázi dobrovolnosti.
Premiér Sobotka se se zástupci Polska, Maďarska a Slovenska ve čtvrtek ráno sešel kvůli koordinaci postojů v otázkách migrace před červnovým jednáním Evropské rady. Pozice chtějí ladit ještě příští pátek na setkání premiérů visegrádské čtyřky v Bratislavě.
Už teď se ale podle Sobotky země Visegrádu shodly na tom, že se Evropská komise „svým návrhem na zavedení kvót výrazně odchýlila od původního návrhu Evropské rady, který hovoří o dobrovolnosti z hlediska realokace a přesídlování“.
Důležité je podle V4 dobré fungování schengenského systému, na němž by se měly podílet všechny evropské země.
Odpor visegrádské čtyřky se podle českého premiéra týká obou plánů Evropské komise. První počítá s přesídlením 20 000 lidí ze zemí mimo EU s nárokem na mezinárodní ochranu v příštích dvou letech do členských států Unie. Na Českou republiku by jich připadlo 525. Druhý plán počítá s rozdělováním 40 000 migrantů pobývajících v Itálii a Řecku v příštích dvou letech. Týkalo by se to jen občanů Sýrie a Eritreje, u nichž je velká pravděpodobnost úspěšného vyřízení azylové žádosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články