Stav klimatu se zhoršuje. Šéf OSN žádá přechod k obnovitelné energii

Demonstrace, ilustrační foto (Pixabay)

Demonstrace, ilustrační foto | FOTO: Pixabay

V roce 2021 padly nové rekordy ve čtyřech klíčových ukazatelích změny klimatu. Informovala o tom Světová meteorologická organizace (WMO) ve své tiskové zprávě. Jde o další signál, že lidská činnost způsobuje dlouhodobé a nebezpečné změny v ekosystémech planety. Podle generálního tajemníka OSN je přechod k obnovitelné energii jediným řešením, jak zamezit klimatické katastrofě.

Koncentrace skleníkových plynů, vzestup hladiny moří, teplo a acidifikace oceánů – to jsou klíčové ukazatele, podle kterých se určuje stav klimatu a které v roce 2021 dosáhly rekordních hodnot. Koncentrace skleníkových plynů dosáhla nejvyšší hodnoty v historii už v roce 2020, od té doby stále roste. Globální průměrná hladina moře dosáhla nového rekordu poté, co se v období 2013–2021 zvýšila v průměru o 4,5 mm ročně. To je více než dvojnásobek rychlosti mezi lety 1993 a 2002, a to hlavně kvůli zrychlené ztrátě ledové hmoty z ledovců. Teplota moře se výrazně zvyšuje v posledních dvaceti letech a týká se stále větších hloubek.

(Týdeník FORUM)

Oceán absorbuje přibližně 23 % ročních emisí antropogenního CO2 do atmosféry. Ten reaguje s mořskou vodou a vede k acidifikaci oceánů, což ohrožuje organismy a ekosystémy, a tím i potravinovou bezpečnost, cestovní ruch a ochranu pobřeží. S klesajícím pH oceánu klesá i jeho schopnost absorbovat CO2 z atmosféry.

Zpráva WMO se týkala také globální průměrné teploty, která v roce 2021 byla kolem 1,11 °C nad předindustriálním průměrem z let 1850–1900. Je to méně než v některých posledních letech v důsledku ochlazení způsobeného jevem La Niña na začátku a na konci roku. Posledních sedm let bylo ale v průměru nejteplejších v historii.

„Je jen otázkou času, než uvidíme další nejteplejší rok v historii,“ řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas. „Naše klima se mění před očima. Teplo zachycené skleníkovými plyny bude ohřívat planetu po mnoho dalších generací. Vzestup hladiny moří, teplo oceánu a acidifikace budou pokračovat stovky let, pokud nebudou vynalezeny prostředky k odstranění uhlíku z atmosféry. Některé ledovce dosáhly bodu, odkud není návratu, a to bude mít dlouhodobé důsledky.“

Generální tajemník OSN António Guterres na zprávu reagoval navržením pěti kroků k nastartování přechodu k udržitelné energii. Zahrnují lepší přístup k technologiím a zásobám obnovitelné energie, ztrojnásobení soukromých a veřejných investic do obnovitelných zdrojů a ukončení dotací na fosilní paliva, které dosahují zhruba 11 milionů dolarů za minutu. „Globální energetický systém je narušen a přibližuje nás stále blíže ke klimatické katastrofě. Fosilní paliva jsou slepou uličkou – ekologicky i ekonomicky. Válka na Ukrajině a její bezprostřední dopady na ceny energií jsou jen dalším znamením. Jedinou udržitelnou budoucností je ta obnovitelná,“ dodal ve svém proslovu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]