Stav nouze byl k přestěhování Koněva ideální, přiznává starosta Ondřej Kolář

Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář  (archiv)

Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář | FOTO: archiv

Praha je týden bez sochy maršála Koněva a iniciátor jejího přestěhování, starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář v rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje podrobnosti této konspirační, jakkoliv legální a odsouhlasené akce. 

Koněvovu sochu jste ne náhodou odstranili v čase vyhlášeného stavu nouze. Kdo to vymyslel a panovala o tom na radnici shoda?   

S pány místostarosty Stárkem a Lacinou a tajemníkem úřadu jsme si řekli, že jestli to chceme udělat a chceme-li předejít situaci, která tam byla v září, kdy tam pan Černohorský a spol. exhibovali, tak je pro to vhodná doba. Úplně jednoduše jsme si řekli, že využijeme ten stav, který tady je, protože zákaz vycházení a omezený provoz úplně všeho nám hraje do karet.

Nakonec je i zodpovědností starosty plánovat nejrůznější zásahy do veřejného prostoru se zřetelem na bezpečnost obyvatel a její co nejsnadnější zajištění…

Jasně – sama policie, když jsme s ní o tom mluvili, potvrdila, že je to i z jejího pohledu příhodné načasování tím, že na místě nebudou žádné masy lidí. Takhle tam bylo jen minimum těch, kteří tam „nepatřili“, což policistům usnadnilo práci. Takže ano, nouzový stav jsme využili, ale nezneužili, jak říká pan Ovčáček.

Ten konkrétní den – šlo o pátek – jste zvolili také z nějakých taktických důvodů?

Ne, to už navrhla firma, která tu zakázku realizovala, protože právě v ten den měla volné lidi i techniku. Ve čtvrtek v deset večer se sešla rada, která to celé odhlasovala, vystavila se objednávka a šlo se.

()

Nevyhnutelnou okolností zvoleného načasování bylo nařčení ze zneužití nouzového stavu, které jste zmínil a s nímž jste nejspíš předem počítali. Překvapila vás tedy vůbec něčím následná vyjádření tuzemské páté kolony Kremlu?

Vůbec ne. Věděli jsme, že to nějakou reakci spustí, bylo to jasné i přesto, že už od září všichni věděli, že to je schválené, že nám zastupitelstvo dalo pokyn sochu odstranit a postavit na jejím místě nový pomník osvobození Prahy na konci války. Přestože tato informace byla všeobecně známá, věděli jsme, že jakmile se socha sundá z toho podstavce, způsobí to strašný řev, a to se také stalo. První na to reagoval pan Ovčáček.

Takže k bolševické soše se blížil jeřáb a vy jste už v tu chvíli zaznamenali první reakce?

No jistě, dopředu jsme nedávali vědět nikomu. V sedm ráno přišli chlapi, začali stavět lešení, v osm přijel jeřáb a lidé zjistili, že se něco děje, a rázem stáli v oknech s foťáky a postovali vše na sociální sítě, čímž se o tom dozvěděla média, která nám začala volat na radnici s otázkou, co se děje. Potvrdili jsme jim, že se sundává Koněv, načež pan Ovčáček spustil tu svou kanonádu na Twitteru, která to „odšpuntovala“, a začali reagovat ostatní, Semelová a spol.

A technicky s demontáží té hromady bronzu na vysokém podstavci nebyl žádný problém? Písmena ze soklu šla krásně, jak bylo patrné z videí…

Ne, všechno šlo krásně, i ta socha šla krásně, kupodivu. Ti dělníci měli obavu, že budou muset odsekávat kus toho podstavce, aby se dostali k trnu, kterým ta socha měla být ukotvená do toho železobetonového fundamentu, což ale nakonec bylo jinak a během dvou, tří hodin měli hotovo. Já osobně jsem předpokládal, že tam budou do šesti do večera, ale v deset bylo hotovo, socha odjela a už se jen zabednil zbytek podstavce.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Zmínil jste, že na místě bude jiný památník. Využijete pro něj podstavec po Koněvovi?

Podstavec i zpevněný povrch okolo je stavba, na niž jsme podali žádost o demoliční výměr. Žulové obložení podstavce je nicméně v docela dobrém stavu, takže jakmile se to bude demolovat, budeme chtít, aby se to rozebíralo opatrně. Na nový pomník budeme vypisovat architektonickou výtvarnou soutěž a je otázka, zda tam stávající materiál půjde využít.

Jak jste vůbec přijal tu „kremrolí fatvu“, již na vás uvalil pan Černohorský, který se ve statusu na Facebooku dovolával u blíže neurčených „nejvyšších míst nejpřísnějšího potrestání“?

Hm. No, už se bojím. I můj mail a facebook se zaplnil všemožnými výkřiky. Počítali jsme s tím, že to vyvolá nějaké reakce, a v podstatě to vyvolalo úplně stejné reakce úplně stejných lidí jako v září, takže mě už to opravdu nevzrušuje. Mám jiné starosti.

Vyhrožují vám?

Stejně jako minule to předáváme policii. Musí si uvědomit, co mohou a co už nesmějí. Pokud někam přijdou s bouchačkou a budou chtít někoho zastřelit, tak ať si uvědomí, že stráví zbytek života v kriminále. Nevím, jestli si takhle malují budoucnost.

Pozadu nezůstala ani ruská ambasáda, která vydala jakési prohlášení…

To jsem ani nečetl. Předpokládám, že bylo ve stejném duchu jako kdysi.

Kam jste vůbec dali Koněva?

V Měšicích u Prahy je sklad, kde se uskladňují umělecká díla, a tam teď je i ten maršál. Jde o to, že vznikající Muzeum paměti 20. století ještě nemá budovy, ale jakmile bude mít prostory, tak se maršál přestěhuje tam. Je to tuším jejich první exponát, který fyzicky mají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]