Stavidla s hnojem se otevírají, kampaň začíná. Čekáme na Babiše

Andrej Babiš (ANO), areál Farmy Čapí hnízdo (ČTK / Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO), areál Farmy Čapí hnízdo | FOTO: ČTK / Evropská unie

Miliardář, mediální magnát a vůdce populistické opozice Andrej Babiš odhalí v pondělí 31. října ve 12.30 na své tiskové konferenci na pražském Chodově, kde sídlí kromě hnutí ANO také jeho obří holding Agrofert, zda bude kandidovat na prezidenta on, či zda jeho strana postaví do boje o post hlavy státu jiného kandidáta. Nejvíce se přitom hovoří o exministryni Aleně Schillerové, která denně dojímá veřejnost na facebooku rozdáváním lásky, optimismu a radosti ve stylu nejtrapnějších celebrit popové kultury, zaměřené na venkovské důchodce.

Babiš nenapíná zřejmě jen své okolí, ale mučí otázkou své kandidatury i sám sebe a hlavně své stratégy. Ti se nyní brodí v datech neveřejných průzkumů voličských nálad. Po nebývale ostré mediální palbě na generála Petra Pavla, jemuž předchozí průzkumy věštily úspěch, Babišovi marketéři sledují, zda se uměle vyvolaný Pavlův skandál s údajně zamlčovanou komunistickou minulostí v nejnovějších průzkumech objeví. Zda s nimi ostrá palba hnula, nebo nehnula.

()

Přirozeně se nad průzkumy snaží Babišovi lidé také odhalit celý kontext a možné dopady Babišovy kandidatury, neboť prohra by jeho pozicí na politické scéně notně zatřásla. A k tomu je navíc ještě třeba zvážit, jaký vliv by měl na Babišovu kandidaturu probíhající soud ohledně dotačního podvodu, kde možný budoucí prezident České republiky sedí na lavici obžalovaných. Pro Babiše by zvolení prezidentem bylo výborným útěkem z trestní zodpovědnosti. Kromě jeho egománie jde jistě o další silný motiv, proč vyrazit do boje.

Morálně odporná kampaň deníku Právo a serveru Novinky proti generálu Pavlovi nám ukázala jasně, jakými zbraněmi se povede boj o místo prezidenta. Zatímco se bude řada lidí dušovat, jak jim jde o mravnost na Hradě, tak cesta na Hrad vede u nás jedině tou nejhorší a nejpokleslejší špínou. Je přitom jisté, že marketing temných sil, které mají mentálně blízko k ruské propagandě, tedy zejména marketing Andreje Babiše a hnutí ANO, si vybere ty nejodpornější prostředky boje. Již nyní můžeme sledovat, kdo se do marketingu ANO zapojuje, kdo to dělá z hlouposti, kdo z přesvědčení o svaté věci a kdo je prostě jenom najatý.

Výtky vůči demokratickým kandidátům jsou jistě legitimní, když jsou založeny na pravdivých a nezkreslených informacích. Fanatismus, který se začíná objevovat a který staví proti sobě lidi z demokratické scény, je ale zcela nemístný a nezodpovědný. Skupina, která tak ostře bojuje proti generálu Pavlovi, že nás musí denně zásobovat další a další porcí nenávisti, by měla rovnou posílat faktury do Agrofertu. Vykonávají bezvadnou práci užitečných idiotů. Nechápou přitom proporci problému, který před námi stojí.

Andrej Babiš, Petr Pavel (Týdeník FORUM)

Kandidát hnutí ANO bude vždy reprezentovat ostře protivládní a tím i více či méně protiukrajinskou averzi. Je to síla, která nabourá tak, jako vždycky před tím, naši sounáležitost s demokratickým světem. Protože mediálnímu magnátovi a estébákovi, který neustále porušuje zákony a pravidla, je demokracie v naší zemi ukradená a klidně by se spojil s Putinem, kdyby to bylo právě výhodné. Oproti tomu jsou všechny otazníky nad demokraticky orientovanými kandidáty naprosto marginální. Kdosi tu pravil, že Pavel má stejně hroznou předlistopadovou minulost jako Babiš. Není to pravda. Ale i kdyby byla, tak Babiš má především na rozdíl od Pavla hroznou přítomnost. Stejně tak jsou dětinské fámy o Danuši Nerudové či údajná nemodernost Pavla Fischera ohledně tématu LBGT. Každý z nich by byl zjevně spořádaným prezidentem České republiky. A jde tu o to, aby naším prezidentem nebyl exponent či dokonce vládce Agrofertu. To by byla otřesná ostuda.

Proto je třeba v této chvíli, kdy jde do tuhého, začít používat v maximální míře rozum a nevěnovat se nezodpovědné destrukci ve vlastních řadách. Každá série očerňujících informací proti Pavlovi, Nerudové či Fischerovi má jen jediný cíl: Uvolnit cestu na Hrad více či méně skrytému sympatizantovi agresivního Ruska. Andrej Babiš tu dlouhá léta zaváděl ruský styl řízení médií a společnosti. Právě proto byl tolik proti sankcím a právě proto se tolik kamarádí s Orbánem. Jeho zvolení by bylo katastrofou. A zvolení jím nastrčené figurky by bylo jen méně očividnou katastrofou.

Stavidla s hnojem se otevírají a špína se vyvalí naplno. Tím si můžeme být jisti. To nám zařídila přímá volba prezidenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články