Stávkujte, odstraňte diktátora a národního zrádce. Číňané protestovali proti politice prezidenta Si Ťin-pchinga

Čínský vůdce Si Ťin-pching (ČTK/AP/Mark Schiefelbein)

Čínský vůdce Si Ťin-pching | FOTO: ČTK/AP/Mark Schiefelbein

Vzácný protest proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a jeho politice byl ve čtvrtek v Pekingu rychle ukončen, informuje americká televize CNN. Stávkujte, odstraňte diktátora a národního zrádce Si Ťin-pchinga, stálo na jednom z transparentů, které demonstranti vyvěsili na nadjezdu dopravní tepny na severozápadě čínské metropole. Protest se odehrál jen pár dní před 20. sjezdem Komunistické strany Číny, kde by měl být podle očekávání Si Ťin-pching zvolen prezidentem na třetí období.

Fotografie kolující na sociální síti twitter ukazují dva transparenty, které kritizují neúprosnou politiku nulové tolerance vůči koronaviru a autoritářskou vládu prezidenta Si Ťin-pchinga. Řekněte ne testům na covid, ano jídlu. Ne uzavření, ano svobodě. Ne lžím, ano důstojnosti. Ne kulturní revoluci, ano reformám. Ne velkému vůdci, ano volbám. Nebuďte otroky, buďte občany, stálo na jednom z nich. Stávkujte, odstraňte diktátora a národního zrádce Si Ťin-pchinga, hlásá druhý.

Podle CNN se protest odehrál na mostě Sitong ve čtvrti Haidian. Kromě transparentů je na videích z místa slyšet i hlas protestujících. Snímky a záběry se ale nedají nezávisle ověřit a ani čínské úřady se k incidentu zatím nevyjádřily. V době, kdy se na místo dostali i zahraniční novináři, byl protest už ukončen. Podle CNN se však na nadjezdu a v jeho okolí nacházelo velké množství policistů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Protesty proti nejvyššímu vedení země se v Číně objevují jen vzácně. Před důležitými politickými setkáními úřady v zájmu bezpečnosti a stability proměňují Peking v pevnost. Sjezd Komunistické strany Číny je letošní nejdůležitější a nejsledovanější politickou událostí a koná se jen dvakrát za deset let.

Podle očekávání prezident Si Ťin-pching na 20. sjezdu získá důvěru a prodlouží své působení v čele autoritářské Číny o dalších pět let. Potenciálně si tím také otevře cestu k doživotní vládě.

Si Ťin-pching je jedním z nejmocnějších a nejautoritativnějších čínských vůdců za poslední desetiletí. Vede rozsáhlé represe s cílem potlačit nesouhlas jak ve straně, tak v širší společnosti. Politika nulové tolerance vůči koronaviru podněcuje rostoucí frustraci veřejnosti kvůli tomu, že průběžné uzavírky narušují životy občanů a ničí ekonomiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články