Stávky proti důchodové reformě ve Francii v úterý vážně naruší veřejnou dopravu. Vláda ovšem nehodlá ustoupit

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Ve Francii v úterý proběhnou stávky odborových svazů kvůli plánované reformě důchodů. Podle ministra dopravy Clémenta Beaunea je očekáváno vážné narušení veřejné dopravy. „Bude to těžký, velmi těžký den pro veřejnou dopravu,“ řekl ministr v televizi LCI. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona je podle něj jednáním s odbory otevřena, reforma se ovšem nezmění, píše agentura Reuters.

Francouzské odbory vyzvaly k celostátnímu dni stávek a demonstrací. Doufají v alespoň takovou účast, jaká byla na prvním velkém protestu 19. ledna. Proti reformě tehdy pochodovalo více než milion lidí. Stávky toho dne také zastavily vlaky, zablokovaly rafinérie a omezily výrobu elektřiny.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ministr dopravy Clément Beaune řekl, že vláda zůstává dalším jednáním s odbory otevřena. Klíčový cíl důchodové reformy ⁠– zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let⁠ – ale zůstane zachován. „Podstata reformy se nezmění,“ řekl. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona chce od září postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu o tři měsíce ročně až do roku 2030 a plánuje také prodloužit dobu, po kterou pracovníci platí příspěvky na sociální zabezpečení. Macron již dříve uvedl, že bez této změny nemůže francouzský důchodový systém zůstat finančně životaschopný.

Odborové svazy jsou proti této reformě jednotné. Hodlají ve stávkách a demonstracích pokračovat, dokud vláda své plány neopustí.

Francouzský úřad pro civilní letectví DGAC v prohlášení uvedl, že požádal letecké společnosti, aby v úterý snížily své letové programy na pařížském letišti Orly o 20 procent. Dodal ovšem, že i přes toto preventivní opatření lze očekávat zpoždění a narušení provozu.

Národní železniční operátor SNCF v reakci na stávku ve svém prohlášení sdělil, že v úterý bude kvůli stávce vážně narušen provoz na celé jeho síti. Doporučil lidem, aby zrušili nebo odložili cestu nebo aby pracovali z domova. Také RATP, provozovatel veřejné dopravy pro region Ile-de-France kolem Paříže, informoval o tom, že provoz metra a příměstských vlaků bude v úterý silně narušen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články