StBáku Bureši, nechoďte nikam zapalovat svíčku, žádal Babiše Dominik Hašek

Dominik Hašek (repro facebook)

Dominik Hašek | FOTO: repro facebook

S důraznou a v podstatě zdvořile formulovanou žádostí se obrátil nejslavnější český gólman Dominik Hašek na premiéra Andreje Babiše. Sportovec premiéra žádal o to, aby se v Den boje za svobodu a demokracii vyhnul pietním místům a předešel tím opětovné urážce především těch Čechů, které komunistický režim šikanoval.

I letos Andrej Babiš prodělává své každoroční dilema, jak coby bývalý spolupracovník StB dostát povinnosti demokratického politika, kterým předstírá, že je, a neignorovat Den boje za svobodu a demokracii. Celá potíž je v tom, že populista Babiš žádným demokratickým politikem není už pro své politické působení spojené s oslabováním demokratických institucí a zneužíváním médií jako nástroje k prosazování moci namísto její kontroly. Je proto neakceptovatelné, aby se byť jen symbolicky stavěl po bok obětí totality, kterou spoluutvářel a jejíž pořádky vlastním politickým působením pomáhá znovu nastolovat.

Zmíněný paradox vzbuzuje u veřejnosti nevoli. „Na co si to tady hraješ, ty estébáku?“ korunoval Babišovo neupřímné snažení se svící na pražské Národní třídě hlas neznámé ženy na záznamu televize Prima z listopadu 2018, kdy se premiér na místo dostavil pokradmu už krátce po půlnoci. O rok později přišel sice ve dne, občany však předtím z místa vytlačila početně zastoupená policie. I letos Babiš svůj program v předvečer svátku tajil a opět tak ponechával otevřenou možnost, že bezděčně znectí klíčové památné místo.

Právě opakování těchto nedůstojných momentů minulých let, pramenících z Babišovy kolaborace s komunistickým aparátem, se pokoušel předejít Dominik Hašek. „Pane premiére Babiši neboli StBáku Bureši,“ obracel se na soudem potvrzeného spolupracovníka StB v čele vlády slavný hokejista, který se zapsal jako jeden z nejlepších brankářů dějin NHL, a pokračoval: „jestli nechcete urazit miliony lidí naší země (a především ty, kteří byli za socialismu v ČSSR jakkoli šikanováni), tak nechoďte zítra nikam zapalovat svíčku či jinak veřejně vzpomínat na 17. listopad 89. Případně díky,“ vyzval premiéra ke zdrženlivosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]