Stehlíková se brání předžalobní výzvě, její advokát odmítl omluvu. Hrad zareagoval ihned a ostře

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. (ČTK)

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. | FOTO: ČTK

Předžalobní výzva, kterou ve čtvrtek zveřejnil Pražský hrad, se dočkala reakce. Advokát Džamily Stehlíkové, po níž chce prezidentská kancelář omluvu a milion korun, nehodlá požadavek splnit. Podle Artura Ostrého, který má případ známé psychiatričky na starosti, měla jeho klientka jasné důvody, proč se o zdravotním stavu Miloše Zemana vyjadřovala. Hrad v pátek podle vyjádření Ostrého pro FORUM 24 uvedl, že se jedná o narušení ústavního pořádku a na lékařku bude podána žaloba. Oba dokumenty přinášíme na konci článku.

()

Ostrý hned na začátku upozornil, že ačkoliv Stehlíková v mnoha případech nesdílí názory hlavy státu, její vyjádření nebyla ovlivněna nevraživostí, jak se snaží někteří lidé tvrdit. Lékařce šlo podle jejího advokáta především o to, aby se veřejnost dozvěděla podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta republiky. „Nepříznivý vývoj jeho zdravotního stavu, jehož jsme v posledních měsících svědky, potvrzený jeho opakovanou hospitalizací a nejrůznějšími mediálními výstupy, je totiž způsobilý nepříznivě ovlivňovat nezávislý výkon jeho ústavních funkcí coby prezidenta České republiky,“ píše ve svém vyjádření Ostrý a připomíná vliv osob, jimiž se Zeman obklopil a které by mohly být ohrožením výkonu jeho funkce.

„Vzpomeňme v této souvislosti především žalmů mluvčího prezidenta, resp. jeho poměrně nehorázných výroků o meruňkových buchtách a vinné klobáse, které v této souvislosti rozhodně k uklidnění veřejnosti nepřispěly,“ připomíná advokát informace od Jiřího Ovčáčka. Dodává, že kvůli nedostatku oficiálních informací se veřejný prostor zaplnil spekulacemi o zdraví prezidenta. 

Právě tato situace přiměla podle Ostrého Stehlíkovou k tomu, aby se vyjádřila ke stavu Miloše Zemana. „Má klientka tak na základě veřejně tehdy již známých skutečností vyjádřila ohledně pravděpodobného vývoje zdravotního stavu hlavy státu svůj úsudek, vycházející z její bohaté lékařské praxe v oboru psychiatrie a léčby závislosti na alkoholu,“ sdělil právník.

„Vzhledem k výše uvedenému proto nevidí moje klientka žádný důvod k omluvě a k poskytnutí peněžité satisfakce za nemajetkovou újmu Vašemu klientovi. Nedopustila se ničeho jiného nežli využití své erudice a zkušenosti ve veřejném zájmu a rovněž v zájmu Vašeho klienta,“ píše Ostrý s tím, že na případnou žalobu je Stehlíková připravena a bude se proti ní bránit.

Reakce na vyjádření bývalé ministryně přišla velmi rychle, konkrétně v pátek po poledni. Právník Hradu Marek Nespala v něm pohrozil, že „pokud Stehlíková i navzdory aktuálnímu vývoje věcí setrvává bez jakékoli změny svého postoje a sebereflexe na svých výrocích, nezbývá, než po vyčerpání všech předžalobních kroků podat příslušnou žalobu“. Zemanův advokát také zmínil, že se jedná o narušení ústavního pořádku České republiky útokem na výkon pravomoci prezidenta republiky odpornými smyšlenými tvrzeními o jeho zdravotní nezpůsobilosti.

Vyjádření Džamily Stehlíkové k předžalobní výzvě

Reakce advokáta prezidenta Miloše Zemana

Sdělení -1

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články