Šteindler zparodoval Klause – ve videu krade chilské pero

Milan Šteindler a Jiří Trantina si utahují z Václava Klause.  (Repro TelevizeSeznam.cz)

Milan Šteindler a Jiří Trantina si utahují z Václava Klause. | FOTO: Repro TelevizeSeznam.cz

Herec Milan Šteindler připomíná ostudnou příhodu, o niž se postaral český prezident Václav Klaus, když na státní návštěvě Chile v roce 2011 ukradl protokolární pero. Spot vznikl v rámci kampaně Národního památkového ústavu nazvané „Na památku!“, která si klade za cíl přilákat návštěvníky do hradů a zámků.

Spoty jsou zatím dva. Video, v němž herec paroduje Václava Klause, je ke zhlédnutí na stránkách Televize Seznam. Součástí téže kampaně je i spot, v němž Šteindler (viz níže vložené video s náhledovým obrázkem) vystupuje jako namyšlený trouba v roli průvodce a motto kampaně se stává předmětem nedorozumění, kdy si jeden z turistů po zdvořilém dotazu ohledně „obrázku na památku“ odnáší olejomalbu ze zdi.

Se zahájením sezony NPÚ spouští kampaň na podporu památek s názvem #napamatku a vyzývá všechny příznivce památek, aby vyrazili na památku, z výletu si na památku pořídili fotku a sdíleli ji prostřednictvím sociálních sítí s hashtagem #napamatku. Autory kampaně na propagaci českých památek jsou Milan Šteindler a Jiří Trantina vystupující jako duo Šteindler&Tarantina.

Úvodem zmíněná parodie na Václava Klause pracuje i s jeho řečnickými stereotypy, Šteindler vyjmenovává „nepěkná slovíčka“, mezi něž nečekaně zařazuje i docela nevinné náčiní typu krumpáče. Následně učiní i narážku na Klausovu hlášku o špinavých penězích, tu si však upravuje podobným způsobem, jak se to svého času stalo i některým komentátorům, kteří vyznění výroku omylem změnili. (Klaus neřekl, že špinavé peníze nezná, ale že je neumí rozlišit od čistých.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]