Stejně je zabijeme. Rusové zase začali uvažovat o dobytí Kyjeva

Rusové: admirál Jevmenov, prezident Putin a ministr obrany Šojgu (Profimedia)

Rusové: admirál Jevmenov, prezident Putin a ministr obrany Šojgu | FOTO: Profimedia

Podle informací ruského nezávislého serveru Meduza, který sídlí v lotyšské Rize, se v Moskvě opět začíná uvažovat o tom, že ruská armáda zaútočí na ukrajinské hlavní město. Putin prý stále doufá v úplné vítězství ve válce.

Protože na Donbase podle posledních zpráv ruské jednotky postupují a i některá prohlášení ukrajinských armádních představitelů potvrzují, že se zde zřejmě Ukrajině nepodaří situaci zvrátit, začíná prý vládce Kremlu opět hovořit o možném útoku na Kyjev a o vítězství ve válce. Dva různé zdroje uvedly pro server Meduza, že Moskva by ráda „dovedla válku na Ukrajině k vítězství během několika měsíců“.

()

Obsazení území samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky do konce května považuje Kreml za „minimální program pro vyhlášení vítězství“. V současné době zůstává pod vládou Ukrajiny jen asi 5 % Luhanské a přes 40 % Doněcké lidové republiky. Za „maximální program“ považuje Putin dobytí Kyjeva. První pokus o jeho ovládnutí se v březnu nepodařil a skončil naprostým fiaskem, který odhalil neschopnost ruského velení vést účinnou válečnou kampaň, a navíc po sobě zanechal množství důkazů o páchání válečných zločinů. Jeden ze zdrojů, který Meduza cituje, doslova prohlásil: „Stejně Ukrajince zabijeme. S největší pravděpodobností bude na podzim po všem.“

Podobné nálady prý panují nejen v samotném Kremlu, ale i v širším ruském vedení. Andrij Turčak, tajemník ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko a muž, který prohlásil, že Rusko už zůstane v Chersonu navždy, jezdí pravidelně na Donbas, a dokonce v Záporožské oblasti vyvěsil ruskou vlajku v jedné z okupovaných obcí. Kromě Turčaka na Donbas jezdí i Sergej Kirilenko, bývalý předseda ruské vlády, který dohlíží na to, jak se v obou samozvaných republikách připravuje referendum o připojení k Rusku. Právě tento muž neustále opakuje, že agrese vůči Ukrajině je „bojem proti nacismu a fašismu“.

(Týdeník FORUM)

Ruské ministerstvo obrany však váhá, protože zprávy o úmrtích vojáků nepůsobí na obyvatelstvo tak, jak si vedení původně představovalo. Podle zdrojů z ministerstva, které poskytly informace pro server Meduza, se na všeobecnou mobilizaci v Rusku nevyplatí čekat: Kreml se takový krok bojí udělat, protože by mohl veřejné mínění obrátit proti vládě i proti samotnému Putinovi. Ten se navíc údajně domnívá, že Západ nebude Ukrajinu podporovat věčně, a že tedy stačí jen počkat. „Dříve nebo později Evropu omrzí pomáhat – jde jak o peníze, tak o výrobu zbraní, které oni sami potřebují víc. S blížícím se podzimem bude potřeba vyjednávat o plynu a ropě na topnou sezónu,“ vyjmenovává argumenty jeden z diskutujících serveru Meduza.

Veřejná rétorika o ruských cílech v této válce je stále velice široká. Ministerstvo obrany stále tvrdí, že hlavním úkolem „zvláštní operace“ je „osvobození Donbasu“, ačkoliv ruské jednotky se již uchytily v Chersonské i Záporožské oblasti a Putin již podepsal dekret o zjednodušeném udělování ruského občanství obyvatelům těchto regionů.

Putin na přehlídce 9. května znovu prohlásil, že „všechny plány se realizují“ a „výsledku bude dosaženo“, ale nijak blíže nespecifikoval, co tím vlastně myslel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články