Stejnopohlavní svazky: Nejhorší možná chvíle pro podobné kulturní boje

(Adobestock)

FOTO: Adobestock

Těžko si lze vybrat horší dobu pro boj za změny zákonů, jež se týkají definice manželství a svazků stejnopohlavních párů. Celé téma je zatíženo mimořádnými emocemi a přitom jde o jednu z bojových linií kulturní války, kterou vede se západní Evropou Rusko. To pokládá všechny svobodné a demokratické země z principu za potenciální hnízdo sodomitů.

Zatímco konzervativní lidovci a mnozí poslanci ODS nemohou přistoupit na pirátský návrh na uzákonění stejnopohlavních manželství, tak řada liberálnějších poslanců vládní koalice návrh podporuje. Marek Výborný z KDU-ČSL v květnu zásadně obhajoval lidovecký návrh ústavní novely, která by stanovila jednou provždy, že manželství je pouze a výlučně svazek mezi mužem a ženou.

Nyní se k celé věci čerstvě vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Oznámil, že by zákon o stejnopohlavních sňatcích vetoval. Slovo manželství z jazykového hlediska podle něj implikuje svazek muže a ženy a dodal, že by naopak podpořil lidoveckou ústavní novelu.

Na obou vypjatých stanoviscích je velmi nebezpečné, že jejich vyznavači považují za obecnou povinnost, aby celá společnost zastávala jejich názor. Kdo není podle řady pirátů pro stejnopohlavní manželství, tak je téměř rovnou zaostalý homofob. A kdo zase není pro ústavní záruku, že jedinou formou manželství je svazek muže a ženy, narušuje podle zastánců takzvané tradiční rodiny přirozený řád věcí určený bohem.

Na obou skupinách, jež prosazují své postoje intolernatním způsobem, je zejména nepatřičné, že se chtějí zmocnit státu. Myslí si, že úkolem státu dávat oficiální razítka na jejich hodnotové pojetí světa a lidského života. V době, kdy Vladimir Putin zneužívá tradiční konzervativní témata pro ospravedlnění agresivní politiky, není ani trochu rozumné, aby liberálové válcovali konzervativce. A není to ani dobrá doba pro konzervativní válcování liberálů. Jestli chceme ubránit náš svět, tak právě v této debatě potřebujeme na obou stranách zdrženlivost.

Když Miloš Zeman ostentativně odsuzuje návrh na stejnopohlavní manželství, tak tím samozřejmě plive do obličeje homosexuálním párům, i když uznává jejich právo na registrované…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články