Štěnici a skrytou kameru našli v kanceláři detektivové, kteří vyšetřují dotace na Čapí hnízdo

Chcete si koupit nějakou takovou nemovitost? Od 1. listopadu budete platit jakožto kupující daň z převodu.  ()

Kriminalistický tým, který dostal na starost prošetřit podezřelé dotace na stavbu luxusní farmy Čapí hnízdo Andreje Babiše, našel ve své kanceláři odposlouchávací zařízení. Informaci přinesl jako první deník Právo. Objevit je měl  šéf pražského odboru hospodářské kriminálky Pavel Klučka.

Vedle tajně instalované „štěnice“ našli policisté v kanceláři údajně také skrytou kameru, která zabírala celou místnost. Známý zatím není ani důvod, proč do místnosti někdo zařízení instaloval, ani kdo to byl. Nicméně díky technice měl skvělý přehled o postupu a práci kriminalistického týmu, a lze předpokládat, že ho zajímala především kauza Čapí hnízdo.

Šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka se k nálezu odmítl vyjádřit, je vázán mlčenlivostí. Podle informací Práva přitom odposlechy objevil ve své kanceláři údajně také on. Detektivy může zákonně odposlouchávat kromě inspekce také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Kdo tahá za nitky v pozadí?

Pražská hospodářská kriminálka letos v lednu naplno rozjela prověřování okolností udělení zhruba padesátimiliónové dotace pro luxusní farmu Čapí hnízdo na Benešovsku, patřící do koncernu Agrofert ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše. Případ se tím dostal pod dozor státního zastupitelství a detektivové měli rozvázané ruce.

„Úkony v trestním řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ konstatovala začátkem roku mluvčí žalobců. Zákon v tomto případě počítá s trestní sazbou 5 až 10 let vězení. Úřady se dotací pro Čapí hnízdo začaly zabývat na základě anonymního trestního oznámení, podle kterého šlo ve skutečnosti o důmyslný podvod, spočívající ve skrývání skutečného vlastníka farmy.

„Farma Čapí hnízdo neměla v roce 2007 až 2008 žádné zaměstnance ani obrat. Svým původem však patřila do koncernu Agrofert, jehož obrat mnohonásobně převyšoval nejvyšší povolený obrat miliardu korun,“ uvedl anonymní oznamovatel v trestním oznámení. Na dotace by však Čapí farma jako součást Agrofertu nedosáhla (měly na ně nárok jen středně velké firmy), proto byla dočasně převedena na rodinné příslušníky ministra financí, a po splnění podmínek EU navrácena zpět pod hlavičku Agrofertu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]