Štěpán Malát: Proč se Zeman, Sobotka, Štěch a Hamáček lísají k čínským komunistům?

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (ČTK)

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | FOTO: ČTK

Čtyři nejvyšší ústavní činitelé České republiky svým úterním společným prohlášením jasně deklarovali, že naše země je oddanou ovečkou Čínské lidové republiky. Jde o pomyslné vyvrcholení chování Miloše Zemana a dalších čelních představitelů ČR ve vztahu k návštěvě dalajlámy v Praze.

Nejenže se s tímto exilovým vůdcem komunistickou Čínou systematicky utlačovaného národa nechtěli sejít, ale ti „odvážnější“, jako například ministr kultury Herman, museli schůzku s dalajlámou prohlásit za soukromou, nikoliv oficiální.

Je to smutné. Byly doby, kdy byl dalajláma váženým hostem na Pražském hradě a Čína byla českými představiteli kritizována za porušování lidských práv. Nyní se prezident ČR jezdí učit do Číny a v Praze je Hradem zakazována stavba pódia pro koncert k uvítání dalajlámy. Aby se snad čínští soudruzi nerozzlobili.

Ministr kultury Daniel Herman při nedávném setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (ČTK)

Od Zemana není prohlášení sepsané jeho mluvčím Ovčáčkem nikterak překvapivé. Definitivně se však do skupiny patolízalů totalitních komunistických režimů zařadili Bohuslav Sobotka, Milan Štěch a Jan Hamáček. Nelze jim přát nic jiného, než aby preference jejich strany po tomto prohlášení i nadále padaly.

Pokud si tento článek některý z uvedených pánů přečte, mám tu pár informací, které se k vám, nejvyšší ústavní představitelé České republiky, nedostaly, anebo jsou vám ukradené. Tak třeba: Víte, že si svobodný Tibet Čína silou přivlastnila? Víte, že obyvatelé Tibetu jsou desítky let systematicky vyvražďováni? Víte, že čínský komunistický režim nechal v Tibetu zlikvidovat stovky klášterů? Víte, že řada mezinárodních organizací obvinila v průběhu let Peking ze zločinu genocidy v souvislosti s počínáním v Tibetu?

Co dodat závěrem? Zeman, Sobotka, Hamáček a Štěch nejsou moji představitelé. Stydím se za to, že podobné prohlášení vzniklo. Stydím se za to, že jsou tito pánové nejvyššími představiteli mojí země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články