„Senát PČR by měl sehrát svou roli pojistky demokracie a zahájit proces odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta. Byl jsem deset let členem Senátu a proto si dovoluji požádat své senátní kolegy, aby činili. Je to v zájmu země i v zájmu zdraví starého člověka,“ napsal na sociálních sítích europoslanec Jaromír Štětina. Reagoval tak na další Zemanovo lísání k Číně a Rusku v rozhovoru pro ruskou televizi NTV, kde prezident mimojiné kritizoval protiruské sankce a konstatoval, že Rusko, Čína a USA mají silné vůdce a že nikoho takového v EU nevidí.
[ctete postid=“220378″ title=“Nová kniha: Obrana před Babišem a příběh českých médií podle Pavla Šafra“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/nova-kniha-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-podle-pavla-safra/“]220378[/ctete]
Hlasy, že by Zeman měl přijít o svůj úřad, nezaznívají poprvé. Tato slova zněla hojně například v minulých dnech, kdy Zeman vystoupil proti BIS, která upozornila na stoupající vliv agentů Ruska a Číny v ČR. Zeman schytal ostrou kritiku. Častým komentářem jeho oponentů byla slova o potrefené huse. Téma velezrady a možném „vyhazovu“ z Hradu bylo živé také v rámci kauzy Novičok, kdy Zeman naprosto nepochopitelně bránil Rusy, kteří provedli útok v Británii. Navíc se snažil rozptýlit obvinění Ruska prohlášením, že v ČR se jed Novičok také testoval, ačkoliv jeho slova kompetentní lidé vyvrítili.
Ale je vůbec technicky možné Zemana z Pražského hradu dostat? Teoreticky je. Ústava České republiky skutečně umožňuje zbavit prezidenta jeho úřadu. Jde ale o delší proces, ke kterému v současním rozložení sil v parlamentu nedojde. Postup by musel být následující: Senát by musel podat k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta pro velezradu, nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Ústavní soud by potom mohl rozhodl o tom, že prezident ztrácí prezidentský úřad. Aby se žaloba k soudu dostala, je však potřeba odlasovat ji v Senátu i Poslanecké sněmovně vahou tří pětin hlasů v každé komoře.
Absolutně neprůchodná tak je v současné době především v poslanecké sněmovně, kde drží většinu Babišova komunistická vláda existující v těsném svazku se Zemanem, který vládu drží při životě za všech okolností.
V praxi je to tedy tak, že Zeman si může dělat co chce a momentálně neexistuje síla, která by ho z Pražského hradu dostala, kromě času.
Návrh Jaromíra Štětiny tedy nebude mít úspěch, což si europoslanec jistě uvědomuje. Avšak jako symbolický krok je historicky první ústavní žaloba na prezidenta pro velezradu nebo porušení Ústavy důležitý aktem. Má jít o signál, že v této zemi nejsme všichni sluhové Ruska a Číny.