Steven Spielberg: Svět je plný monster

hollywoodreporter.com

Režisér Steven Spielberg promlouvá k absolventům Harvardské univerzity. | FOTO: hollywoodreporter.com

K tomu, aby dokončil svá studia, potřeboval dlouhých 37 let. Přesto směl světoznámý režisér Steven Spielberg pronést minulý čtvrtek řeč na závěrečné oslavě renomované Harvardské univerzity.

Devětašedesátiletý režisér zažil za mlada odmítnutí hned několika univerzitami. Dnes je – měřeno ziskem jeho filmů – jedním z nejúspěšnějších režisérů a producentů. Filmy jako Jurský park, Zachraňte vojína Ryana nebo Schindlerův seznam se staly světovými hity.

Hrdinové a padouši nejsou výmyslem

Ve své řeči dal tvůrce E.T. a Indiana Jonese absolventům univerzity důvod k zamyšlení: „Mojí prací je stvořit svět, který trvá dvě hodiny. Vaším posláním je sestrojit svět, který přetrvá věčnost.“

Jinými slovy, měli by tvořit dějiny a vzít iniciativu do vlastních rukou: „Hrdinové a padouši nejsou jen literárními konstrukty, naleznete je u každé historické události“, dodal Spielberg. Proto je podle něj nutné naslouchat svému vnitřnímu hlasu.

Tento vnitřní hlas přivedl Oskara Schindlera, který zachránil z rukou nacistů 1200 židů před jistou smrtí, ke „korektnímu morálnímu rozhodnutí“.

Svět je plný monster

To však samo o sobě zdaleka nestačí: „Láska, podpora, odvaha a intuice – to vše je ve výbavě hrdiny. Ale hrdina potřebuje ještě něco: zloducha, kterého musí odstranit,“ pokračuje Spielberg. „A vy to štěstí máte: tento svět je plný monster.“

Za monstra považuje Spielberg rasismus, homofobii a politicky, etnicky a nábožensky motivovanou nenávist.

„Není žádný rozdíl mezi antisemitismem, islamofobií, homofobií a dalšími formami diskriminace,“ říká světoznámý režisér. Všechno jsou to jen formy nenávisti.

My proti těm druhým

Tato nenávist vzniká mentalitou „my proti těm druhým“. Přitom si neustále představujeme dvě odlišné kategorie lidí. Spielberg oproti tomu navrhuje: „Z ‚nás‘ a ‚těch druhých‘ se stanou ‚my‘ – pokud spolu budeme v kontaktu, vyvine se u nás empatie jednoho vůči druhému, vyvine se v nás i víra, že my všichni patříme k jednomu kmeni.“ Proti nenávisti je třeba bojovat lidskostí, myslí si režisér.

„Ve svých filmech jsem si vymyslel různé formy budoucnosti, ale vy budete vytvářet skutečnou budoucnost. A já doufám, že je plná míru a spravedlnosti,“ apeloval Spielberg na závěr svého projevu k absolventům Harvardu. „Doufám, že poběžíte rychleji než tyrannosaurus rex, podaří se vám chytit zloducha a – kvůli lásce k vašim rodičům – se čas od času, stejně jako E. T., trefíte domů,“ uzavřel režisér.

Převzato z Huffington Post Deutschland.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner