
F-35 v amerických službách FOTO: MSgt John Nimmo Sr., wikimedia, CC BY.3.0
FOTO: MSgt John Nimmo Sr., wikimedia, CC BY.3.0

Nevidíme žádný důvod ke znepokojení v souvislosti s novou administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, letouny F-35 nelze vypnout na dálku a smlouva neskrývá žádná omezení pro užívání F-35 Českou republikou. Deníku FORUM 24 to řekl tiskový mluvčí ministerstva obrany David Šíma.
Letoun nelze na dálku vypnout, lze pouze omezit rozvoj softwaru tak, že nejsou poskytovány výrobcem jeho aktualizace. Na letoun jako takový to nemá vliv. Jedná se o obdobnou situaci jako u mobilních telefonů. V okamžiku, kdy není k dispozici nejnovější aktualizace, lze jej používat dál, i když modernější software může umožňovat nové funkce, tvrdí resort Jany Černochové (ODS).
Podle ministerstva obrany lze omezovat přístup pouze ke kryptografickým klíčům, což by zkomplikovalo provoz. Problematika kryptografických klíčů však není zdaleka záležitostí pouze letounů F-35, ale i další techniky. Klíč slouží k šifrování i dešifrování zpráv.
„Nicméně nepředpokládáme, že by Spojené státy americké záměrně svým aliančním partnerům znemožňovaly využívání techniky. Byly by samy proti sobě,“ ujistil pro deník FORUM 24 mluvčí resortu.
Žádné omezení pro Česko
Ve smlouvě s americkou stranou není žádné omezení toho, jak může Česko stroje používat. Spolupráce podle ministerstva probíhá dobře, český tým se seznamuje se schopnostmi letounu a jiné stroje nepřicházejí v úvahu.
„Na trhu neexistuje další varianta letounu 5. generace. Zároveň F-35 budou nosnou platformou v rámci aliance. Všechny státy, které používají F-16, současně přecházejí na F-35. Bez letounů 5. generace nebude naše letectvo schopno adekvátně plnit úkoly vyplývající z aliančních plánů obrany a odstrašení. Rozhodnutí jednat s USA o pořízení F-35 vychází z analýzy, kterou vypracovala armáda a která říká, že jen stroje 5. generace mohou obstát na bojišti budoucnosti po roce 2040. Pokud tedy chceme taktické letectvo, jehož stroje nebude nutné za pár let obnovovat a které bude schopné plnit stanovené úkoly, tak je nutné koupit F-35,“ vysvětlilo ministerstvo obrany.
Celkové náklady na pořízení systému F-35 do roku 2034, kdy budou dodány všechny letouny, jsou necelých 150 miliard korun. Přibližně 106 miliard korun je za samotné letouny, munici, jejich vybavení a související služby, jako jsou například výcvik, servis letounů, opravy a údržba. Zbývající výdaje ve výši necelých 44 miliard korun zaplatí ministerstvo českým dodavatelům při výstavbě infrastruktury, za nákup paliva, přípravu odborného personálu a DPH odvede do státního rozpočtu.
První letouny F-35 pro Česko by měly být vyrobeny v roce 2029, poté se bude školit personál a v roce 2031 by měly dorazit do Česka. Dosažení plných operačních schopností se předpokládá v roce 2035. Letouny sem samozřejmě plně provozuschopné již dorazí, ale síla letounů 5. generace je především v možnostech jejich propojení s dalšími systémy.