Stíhanému politikovi ANO hrozí až 16 let. Měl prý moc i nad ÚOHS

reprofoto Česká televize

Bývalý brněnský politik hnutí ANO Jiří Švachula, hlavní aktér kauzy Stoka | FOTO: reprofoto Česká televize

Za manipulaci zakázek, v době, kdy byl místostarostou městské části Brno-střed, byl Jiří Švachula před rokem umístěn do vazby. Politik Babišova hnutí ANO měl ovlivňovat rozdělování veřejných zakázek v řádech stamilionů korun. Za to mu hrozí až šestnáct let odnětí svobody. Podle zjištění policie zřejmě Švachula dokázal ovlivňovat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jeho šéf, Petr Rafaj, navíc stíhaného politika jmenoval do rozkladové komise antimonopolního úřadu. Tedy kontrolora rozdělování tendrů.

Podle zjištění Aktuálně.cz a Hospodářských novin se nyní do hledáčku policie dostalo celé vedení Rafajova úřadu. Existují totiž důkazy, že mu Švachula dával úkoly, které posléze plnilo. Jak upozornil jeden z autorů článku, Jakub Valášek, na pokus o znevěrohodnění jeho zjištění: „Žádné možná a prý tam není. Zato je tam přesně doložena šifrovaná komunikace zúčastněných, kterou máme k dispozici.“

Pavel Hofman

Informace také ukazují, že místostarosta nebyl jen jedním z mnoha, ale měl velkou moc. „V obecné rovině se dá hovořit o ovládnutí ÚOHS Jiřím Švachulou,“ uvádějí podle Hospodářských novin policisté v dokumentech. Navíc se ukázalo, že politik hnutí ANO úzce spolupracoval nejen s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem, ale také s jeho podřízenými. Mohl se tak dostat například k utajovaným informacím. „V podstatě vystupuje jako prostředník či vyjednavač mezi ÚOHS a jinými osobami,“ stojí v policejní žádosti o prodloužení odposlechů z roku 2016.

Podle informací Aktuálně.cz se se Šchvachulovým jménem spojuje například miliardový tendr na mýto, v němž se angažoval i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže veškerá podezření odmítá. „V žádném případě s tímto nesouhlasím. Švachula nic neovládal, jestli někdy domluvil nějaké setkání s někým, je to možné, já už si na to moc nevzpomínám, protože opravdu já jsem v žádném případě se Švachulou nijak… a úřad vůbec neovládal, to je absurdní, úplně absurdní,“ tvrdí Petr Rafaj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner