Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání Andreje Babiše mladšího. Tento krok se sice dal vzhledem k poslednímu vývoji očekávat, ale podezřelé okolnosti jeho role v kauze Čapí hnízdo zůstávají. Proč byl zavlečen na Krym, nyní se ukrývá ve Švýcarsku a dodnes nebyl vyslechnut?
Zatažení Babišova syna z prvního manželství do sporného vyčlenění Farmy Čapí hnízdo z holdingu Agrofert je jedním z nejtajemnějších faktorů celého případu. Premiérovo enormní úsilí, aby nebyl vyslechnut, svědčí o vnitřní nejistotě a obavách, co by z této konfrontace mohlo vzejít. Proč ho vyvíjel, když bylo vše kolem této „účelové“ a „vylhané“ kauzy v pořádku?
Očekávané zastavení stíhání
Zastavení trestního stíhání Babiše mladšího je v daném kontextu očekávané. Jeho případ policie vyčlenila k samostatnému projednávání, když loni v dubnu navrhla u zbývajících šesti obviněných v čele s Andrejem Babišem obžaloby. Důvodem byl jeho dlouhodobý pobyt ve Švýcarsku, přičemž policii se dosud nepodařilo ho vyslechnout.
Na juniorův případ byl brán zvláštní zřetel. Jeho formální účast na případu je sice prokazatelná, ale jak sám později otevřeně přiznal, nevěděl, co podepisuje. Jinými slovy, co mu podstrčili právníci Agrofertu. V inkriminovaném čase účelového vyvedení Čapího hnízda z holdingu, aby mohla dosáhnout na dotaci, využil Babiš podle policie své děti jako „bílé koně“, kteří v té době vlastnili akcie farmy.
Vyšetřovatelé navíc zjistili, že v době nákupu akcií pobýval junior ve Spojených státech, kde se připravoval na pilotní dráhu. Ani po návratu se ve Farmě Čapí hnízdo nijak neangažoval a jeho podpis musel být antedatován.
K ukončení stíhání nepochybně přispěla náhlá změna právního názoru dozorového žalobce Šarocha. Několik let držel vyšetřovací verzi pražských kriminalistů a na poslední chvíli překvapivě zastavil stíhání všech šesti obviněných.
Zásah Pavla Zemana
Posledním a definitivním důvodem je zásah nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v rámci prověrky, který potvrdil zastavení stíhání všech Babišových příbuzných. Obnovil ho pouze u premiéra a bývalé manažerky Čapího hnízda Jany Mayerové, která zpracovávala žádosti o dotaci. V jejich případě shledal Šarochův postup nezákonný, ale zároveň „šalamounsky“ nenašel dostatek důkazů pro podání obžaloby.
Takový postup připadá některým expertům z justičního prostředí neobvyklý. Bylo by standardnější a čitelnější potvrdit rozhodnutí státního zástupce, nebo ho naopak přimět k podání obžaloby. Hlavní vyšetřovatel Pavel Nevtípil učinil jistě v rámci možností pod obrovským politickým tlakem Babišova aparátu maximum pro obstarání dostatečných důkazů, aby se v takto citlivé kauze odvážil navrhnout obžaloby.
Zemanovo rozhodnutí o doplnění dokazování po čtyřech letech vyšetřování, několika odkladech a bezproblémových dohledových prověrkách vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové proto není zárukou, že případ skončí u soudu. Konstrukce vyšetřovatelů byla provázaná a postupné snižování počtu obviněných jejich postup komplikuje.
To ale ukáže čas, přičemž Šaroch avizuje ukončení vyšetřování v řádu několika měsíců. O něčem však vypovídá, že Andrej Babiš je v kauze Čapí hnízdo nápadně klidný. Na rozdíl od neukončené a z jeho strany hystericky nahlížené anabáze s evropskými audity.
Případ ještě nekončí
Případ Babiše mladšího ještě nekončí, jelikož policie nadále vyšetřuje jeho možné zavlečení na anektovaný Krym a později Donbas. Odcestoval tam na podzim 2017 v době, kdy mu tehdy s dalšími podezřelými hrozilo sdělení obvinění. Tato časová souvislost je velmi nápadná, stejně jako výběr několikaměsíčního pobytu na sporném území, nedostupném českými úřady.
Problematický je už jen vzhledem k nelegálnímu překročení ukrajinských hranic. Za tento exces hrozil juniorovi postih a dosud není jasné, jak se tento mezinárodní incident vyřešil. Babišova pozdější bagatelizace, že tam jel na výlet s přítelkyní lovit ryby, působí krajně nevěrohodně.
„Případ je stále prověřován, nyní se čeká na právní pomoc,“ potvrdil aktuální stav mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze žalobců Aleš Cimbala. Jenže to může trvat léta a není jasné, s jak vysokým nasazením na tomto případu orgány činné v trestním řízení pracují. V civilizovaných zemích by přitom bylo podezření z únosu syna předsedy vlády v souvislosti s podezřením z trestné činnosti jasnou prioritou.
Byl jsem unesen na Krym
Tento po všech stránkách podivný příběh je důkazem, že v kauze Čapí hnízdo zůstává řada temných a neobjasněných míst. V květnu 2018 přinesl portál Neovlivní zprávu, že policie vyšetřovala podezření z únosu premiérova syna do zahraničí. Vyšetřovatelé to zjistili z e-mailu zaslaného z jeho mobilu v lednu téhož roku.
„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ stálo v mailu. Případ začala vyšetřovat Obvodní policie Prahy 1, a nikoli Nevtípilův tým, jak by se dalo vzhledem k propojenosti kauz očekávat.
Šetření oznámení se odehrávalo v době probíhajících čistek v bezpečnostních složkách, kdy vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo ztráceli krytí svých nadřízených. Policie vyřešila případ tak, že kontaktovala Babišovy právníky, kteří ji ujistili, že je všechno v pořádku.
Policistům stačilo doložit fotografii Babišova syna s matkou pořízenou v Bratislavě, kam byl narychlo převezen z Donbasu svým průvodcem ruského původu Petrem Protopopovem. Vyšetřovatelé případ velmi nestandardně uzavřeli s tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu, aniž oznamovatele únosu přímo vyslechli.
Mám z něj strach
Na podzim 2018 vyplavaly nové skutečnosti, vyplývající z výpovědi Babiše juniora novinářům z portálu Seznam ve švýcarské Ženevě, kterou dnes shrnul web Neovlivní. „Z toho člověka mám strach,“ řekl o Protopopovovi, kterému premiér naopak poděkoval za vzornou péči. „On zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu. On mi řekl na Ukrajině: Já i tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně).“
Nepříliš dobré mínění měl i o bodyguardově ženě Ditě Protopopové, oba s vazbami na okruh Agrofertu, která bez jeho vědomí předala jeho zdravotní zprávu policii, na jejímž základě žádali Babišovi právníci o zastavení stíhání. Dnes Protopopová povýšila. Premiér Babiš ji loni v listopadu jmenoval tajemnicí vládní rady pro duševní zdraví. Na Ministerstvu zdravotnictví řídí projekty související s reformou psychiatrické péče.
Premiér Babiš považoval mediální zájem o svého syna za „hyenismus“, jelikož je prý těžce nemocný schizofrenik. To mu však nebránilo poslat juniora do neznámého a nebezpečného území bez lékařského doprovodu s člověkem, se kterým si nerozuměl.
Švýcarský „azyl“
Poté, co junior oznámil únos a musel z Ukrajiny odcestovat, se zdržuje ve Švýcarsku. Do té doby žil v České republice, kde si koupil dům. Má švýcarský pas, který se nezískává snadno. Musel by splnit desetiletou podmínku pobytu, vykonat složité, hlavně jazykové zkoušky a získat souhlas z místa bydliště a od kantonálních úřadů. Švýcarské občanství přitom dostanou jen dva cizinci ze sta. Jak to dokázal?
Vše nasvědčuje tomu, že má někdo eminentní zájem na tom, aby Babiš mladší zůstal za hranicemi v ústraní a nemluvil. Bez ohledu na to, že on sám zákon vědomě neporušil. Proč asi?