Stíhání Babiše za Čapí hnízdo už trvá rok. Bude už brzy zapomenuto? Zdá se, že ano

ČTK

Lenka Bradáčová | FOTO: ČTK

Trestní stíhání Andreje Babiše kvůli Čapímu hnízdu už oslaví první výročí. Poslanecká sněmovna vyšla 6. září 2017 vstříc žádosti policie o vydání dvou poslanců hnutí ANO. Zatímco Jaroslav Faltýnek byl již státním zástupcem trestního stíhání zproštěn, tak současný premiér Babiš je stále stíhán za podvodné čerpání padesátimilionové dotace.

Kolem tohoto trestního stíhání je zvláštní ticho. Málokdo ještě věří, že tento zákonný proces může nezávisle pokročit k tomu, že by státní zástupce Šaroch předal kauzu k soudu s návrhem trestu pro Andreje Babiše. Přitom je také téměř jasné, že k trestnému činu došlo, což potvrdil na konci minulého roku i evropský úřad pro vyšetřování dotačních podvodů OLAF.

Kusé informace naznačují, že inspektor Nevtípil, který má trestní stíhání Babiše na starosti, byl doslova obklopen policisty, kteří kopou za premiéra, a nový šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů byl vybrán premiérovými lidmi ve shodě se zájmy státních zástupců. Státní zástupci ohledně stíhání Babiše zarytě mlčí. Málokdo ještě bere vážně, že by vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové ležel na srdci právní stát, neboť právě v této kauze zřejmě dostává právní stát na frak.

ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se chce vytratit do evropských justičních struktur, k čemuž potřebuje vládní pomoc a podobně se chystá odejít i policejní prezident generál Tomáš Tuhý. Ten má slíbený velvyslanecký post v Bratislavě. Na vlastní jméno nikdo v policii ani na státním zastupitelství nechce trestní stíhání komentovat a off record lidé z těchto míst přiznávají, že u lidí, jež ještě nedosadila nová moc, převládají pocit rezignace či demoralizace.

Bývalá ministryně spravedlnosti a Babišova podporovatelka Helena Válková sdělila před pár měsíci, že podle ní bude Babiš trestního stíhání zproštěn. Jakkoli je podvod jasný, tak je také stále jasnější, že se Babišovým lidem podaří toto stíhání shodit ze stolu. Buď se na něj zapomene a bude formálně trvat nekonečně dlouho, aniž by se v něm cokoli odehrálo, nebo bude prostě zastaveno nějakým hrdinným státním zástupcem z té nové mladé krve, která se tak bojovně snažila zamést s korupcí a prý se nebála „velkých ryb“.

To asi ještě nevěděli, jak vypadá velká ryba.

Stejně tu ale po tomto trestním stíhání, pakliže bude skutečně shozeno ze stolu, zůstane otázka: Proč mlčela Lenka Bradáčová? A proč zákon v naší zemi neplatí pro všechny stejně?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner