Před sedmi lety sestřelili vládu. Tristním výsledkem spektakulární policejní akce na Úřadu vlády ČR nezůstaly jen nezdaněné kabelky a špehování manželky premiéra. Odstartovala totiž politickou kariéru Andreje Babiše. Po zoufalcích z Rusnokova úřednického kabinetu, řízeného prezidentem Zemanem, se z arogantního dotačního kupčíka s cejchem agenta Státní bezpečnosti zanedlouho stal předseda vlády.
Bezkonkurenčně nejhorší vladař polistopadové éry pak skrze svoji mentální dispozici a privátní kšefty zavlekl republiku do nejhlubšího marasmu a na okraj zájmu demokratického západního světa. Aby ji dnes, ubíjenou covidem, přistrčili spolu s proruským prezidentem k Východu.
Zodpovědnost Babiše za kritický stav země přitom není jen politická. Tisíce mrtvých a těch, kteří bojují s čínským virem o život, aniž by měli šanci na lékařskou péči kvůli přeplněným nemocnicím, jen potvrzují přímá svědectví odborníků o kombinaci chaosu a politikaření, jakými předseda vlády ohrožuje den za dnem další a další občany. I pro premiéra totiž platí trestní zákon. Kdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví, nese za to trestní následky.
Z představy, že je skrze premiérské křeslo beztrestný a nedotknutelný, když jeho vláda drží kariérně pod krkem policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce, teď mohou Babiše vyléčit právě žalobci. Kvůli kabelkám a špiclování Nečasovy pravé ruky se extra nerozpakovali, zatýkali ostošest a premiéra i s vládou poslali do kytek bez skrupulí. Nad každodenním umíráním lidí kvůli postupu Babiše je ale ticho po pěšině.
Přitom svědci tu jsou: „Všechno několikrát musel schválit, mnohokrát to měnil. Největší jeho starost byla, aby byl vyfocený při přebírání první zásilky vakcín v Motole… A to byl vlastně i celý ten problém, který strašlivým způsobem znechucoval i jiné lidi než mě. Protože on samozřejmě rozhodoval, kdo dostane kolik vakcíny, jestli pošleme něco navíc do Libereckého nebo do kraje Vysočina. A on to opravdu zdůvodňoval tím, že to je všechno politika,“ řekl pro Seznam Zprávy například bývalý národní koordinátor očkování Zdeněk Blahuta. A rozpovídali by se i další.
Vydat Babiše coby poslance k trestnímu stíhání by ve zdejší parlamentní praxi nebyla žádná novinka. Rekonstrukce vlády a její fungování s jiným premiérem místo uřvaného, hysterického chaota až do podzimních parlamentních voleb rovněž ne. Myslí-li to s námi opoziční partaje a leckdo z dalších ve sněmovně vážně, mohou to teď dokázat. Čas běží a mrtvých přibývá. Na tahu jsou tedy státní zástupci. Lenka Bradáčová, kterou zjevně nezlomí ani „Mařenka“, nebo olomoucký žalobce Ivo Ištvan, který téhle zemi dost dluží. Mrtví nejsou nezdaněné kabelky ani Čapí hnízdo. Jménem zákona!…