Stíny vystupující z kalných hlubin aneb Babišovo loutkové divadélko

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Proč mají média, která nejsou zaparkovaná v Agrostáji, potřebu informovat o vzniku čehosi, co se samo nazvalo stínovou vládou? Vždyť v minulosti žádná z takzvaných stínových vlád neměla nikdy takovou publicitu. Nutno dodat, že jde navíc o publicitu zcela zbytečnou. Nejsme Velká Británie, kde mají podobná nevládní uskupení dlouhou tradici a pomáhala kultivovat tamní politické prostředí. V našich podmínkách jde jen o partu na úrovni hospodských kibiců a šťouralů.

Aby opravdu dostál označení stínová, zalovil principál v temných hlubinách své sekty a vybral to nejlepší, co mu kalné vody nabízely. A tak se do světel reflektorů postavila pestrá skvadra obskurních postaviček toužících po návratu na první scénu, kam byly před časem díky své loajálnosti vytaženy z oblastní šmíry.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pod některými těžkými váhami však i stínová křesla zapraskala. Takže vnitro bude hlídat člověk, jehož jedinou kvalifikací je dostředivost ke svému vůdci, práci a sociální věci bude mít v referátu moderátor poněkud infantilního televizního pořadu, kulturu bude sledovat nekulturní osoba.

A pak je tu samozřejmě skupina lidí, kteří se svého ministerského křesla drželi tak silně, že si je podrželi i ve vládě, která ve skutečnosti žádnou vládou není. Mají je však špatně pojmenovaná. Správně má být ministerstvo pro zadlužení, ministerstvo pro ničení životního prostředí či ministerstvo pro holdingový rozvoj. Jen ten chrlící doubleministr si musí vystačit s pouhým jedním stínem.

První proslov stínového premiéra se nijak nelišil od jeho plácání z dob, kdy byl předsedou skutečné vlády. Všechny svoje přehmaty, omyly a špatná rozhodnutí přehrával na nastupující vládu, a tak mu nevadilo, že kritizoval i to, co ještě před několika měsíci bylo super a bylo výsledkem toho, když začal makať.

Zdá se, že si Babiš našel nového Kalouska. Petru Fialovi není opravdu co závidět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]