Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost voliče, který tvrdil, že Týdeník FORUM svým zvláštním vydáním nepřípustně zapůsobil v prezidentské kampani a ovlivnil volby ve prospěch Petra Pavla. Dále si muž z Kladna stěžoval na znevýhodnění některých kandidátů v televizních debatách, a domáhal se proto opakování voleb. Ani této stížnosti soud nevyhověl.
Občan se obrátil na Nejvyšší správní soud s tvrzením, že Týdeník FORUM ovlivnil výsledky volby prezidenta republiky ve prospěch pozdějšího vítěze Petra Pavla. Manipulování voleb se podle něj měla redakce dopustit tím, že se postavila na stranu Pavla a v tiskovině vydané před volbami vyzývala k jeho volbě, zatímco o Babišovi se psalo, že nepatří na Hrad.
Podle soudního verdiktu však stěžovatel neprokázal, že by se redakce Týdeníku FORUM tímto dopustila protizákonného zásahu do voleb a už vůbec nebylo prokázáno, že by obsah tiskoviny výsledek voleb nějak výrazně ovlivnil. Není-li tato podmínka naplněna, nemůže soud ani zasáhnout.
„Nelze přehlédnout, že navrhovatelem uváděná tiskovina vyšla pět dní před druhým kolem volby, tedy v době, kdy měli oba kandidáti dostatek času a veřejného prostoru na její obsah reagovat a vyvracet v ní uvedené skutečnosti,“ píše se podle webu Česká justice v soudním rozhodnutí. Kompletní znění je zveřejněno na Úřední desce soudu.
Dále muž ve své stížnosti tvrdil, že Česká televize, Nova a Prima rovněž zmanipulovaly prezidentské volby. Dožadoval se proto opakování voleb na náklady těchto televizí. Kritizoval totiž dělení prezidentských kandidátů na favorizované a méně úspěšné, přičemž ti preferovaní dostávali ve vysílání větší prostor.
NSS k tomu uvedl, že všichni kandidáti mají pro své předvolební spoty ve veřejnoprávních médiích zaručen stejný prostor. To, že všichni kandidáti nedostávají úplně stejný prostor, je podle soudu v pořádku. Řídí se to jejich pozicí v politickém či společenském životě, přičemž se vychází mimo jiné i z výsledků předvolebních průzkumů. „V dalším vysílání, které už probíhá nad rámec zaručeného (a pro všechny stejného) času ve veřejnoprávních médiích, ovšem požadavek mechanické rovnosti mizí a je nahrazen takzvanou odstupňovanou rovností,“ stojí v soudním rozhodnutí.
Kromě toho byl stěžovatel přesvědčen, že Česká televize pokládala některým kandidátům manipulativní dotazy a konkrétně Andrej Babiš byl podle něj nucen k odpovědím, které poskytnout nechtěl. Veřejnoprávní televize údajně manipulativně přesvědčovala diváky, že Rusko může vojensky zaútočit na Českou republiku či Polsko, čímž Babiše dotlačila k odpovědi, kterou si nepřál pronést.
Zmíněná odpověď v prezidentském duelu zněla, že Polsku a pobaltským státům by v případě napadení Ruskem neposlal vojenskou pomoc. Později Babiš svůj výrok přehodnotil, uvedl, že jím myslel, že by pomoc poskytl, a vinu za své původní vyjádření svaloval na moderátora.
Podle odůvodnění Nejvyššího správního soudu ale témata bezpečnosti a probíhající války na Ukrajině do prezidentských debat patří a konkrétně Andrej Babiš z války učinil jedno z hlavních témat své kampaně.
„Je proto pochopitelné, že i tímto směrem směřovaly otázky v předvolebních debatách. Soudu není známo a navrhovatel ani konkrétně netvrdí, proč by Andrej Babiš nemohl na některou otázku odpovědět jakkoliv chtěl, nebo na ni odmítnout odpovídat,“ konstatoval soud. Stížnost tak byla v celém rozsahu zamítnuta.