Je tu velký den. Andrej Babiš rozhodne, jak má předsednictvo ANO rozhodnout

Andrej Babiš (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden… zpívá se ve slavném Cimrmanově elektrickém valčíku. Ve středu je podobně slavný den pro hnutí ANO. Nebude sice nic nikam zavádět, ale předsednictvo bude jednat o výsledku prezidentských voleb. A Andrej Babiš nedočkavým fanouškům sdělí, jak se rozhodl. Zda zůstane poslancem, nebo bude jen občanem Babišem, jak o sobě nyní tvrdí na twitteru.

Jaké sny má v tuto chvíli Andrej Babiš, když náhodou spí? Budí se zbrocen potem v obavách, že předsednictvo mu vyčiní za to, jakým způsobem vedl prezidentskou kampaň? Obává se, že ho snad kvůli tomu z hnutí vyloučí? Nebo nemůže spát, protože na něj jsou ze všech stran v hnutí ANO vyvíjeny tlaky, aby odstoupil a stáhl se z veřejného života?

Karel Havlíček (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

To vše by mohla být pravda v případě, že by ANO bylo normální demokratickou stranou, a ne jen pouhou politickou divizí Agrofertu. Majitel Agrofertu i ANO Babiš rozhoduje o všem. O tom, kdo, kdy, kde a za kolik. Alena, Karel, Klára… i ten, „no, jak se jmenuje…? Juchelka“ mu oddaně slouží, přestože mu jeho majitel dal de facto veřejný políček, když si nemohl vzpomenout na jméno svého věrného mopslíka. Tedy spíš mopse. Představa, že by snad předsednictvo rozhodovalo samostatně a nezávisle na vůli svého stvořitele a majitele, je přinejmenším úsměvná.

Takže ve středu se bude odehrávat jednání předsednictva, na kterém Babiš každému, koho ještě nevyhodil, sprostě vynadá, polituje se a pak vybraným novinářům, třeba oblíbenému komickému duu z Mf Dnes, sdělí, jak se rozhodl, a co si tedy předsednictvo myslí.

Co by složením mandátu ztratil? V první řadě imunitu, o kterou se v minulosti rval jako lev, ačkoliv mu to nakonec stejně nebylo nic platné a sněmovna jej ke stíhání vydala. Mandát by se mu samozřejmě hodil nadále, protože by ztížil případné vydání k trestnímu stíhání do Francie, kde je podezřelý z praní špinavých peněz a daňových úniků. Bez mandátu by přišel také o možnost vystupovat s přednostním právem na jednáních sněmovny, takže by jej v médiích zastínila více než věrná souputnice a nohsledka Alena Schillerová. A ani by k tomu nepotřebovala fotku s pávem.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Co by naopak získal? Volné ruce k cestování do regionů za voliči, takže by kampaň k dalším volbám, tentokráte krajským, senátním a do Evropského parlamentu, které se uskuteční v příštím roce, de facto jel o mnoho měsíců déle než jeho protivníci. Oponenti by navíc přišli o možnost strefovat se do něj kvůli nadměrnému množství absencí. Z hlediska čistě lidského by pak získal více volného času, což u lidí jeho věku také není k zahození. Jenže jak by s volným časem naložil? Nečte, koníčky nemá a jediné, co ho bavilo a baví, je hromadění majetku, moci a dokazování si své vlastní důležitosti selfíčky se světovými politiky.

Na jaké rozhodnutí by Babiš dnes doporučil svým ovečkám vsadit, kdyby byly vypsány kurzy? Byla by to další jistota dvanáctinásobku?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články