Stotřináctiletý voják dezertoval s tankem Leopard do Ruska, tvrdí dezinformace. Taková představa je více než směšná

Tank Leopard (Generální štáb ukrajinské armády / se souhlasem)

Tank Leopard | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády / se souhlasem

Zvláště na slovenském facebooku se šíří zpráva o plukovníkovi německého bundeswehru Alfredu Liskovovi, který dezertoval z Polska do ruské Kaliningradské oblasti i s tankem Leopard. Informaci hojně sdíleli milovníci konspiračních teorií a proruských dezinformací.

„Německý důstojník ukradl tank Leopard a přeběhl do Kaliningradské oblasti, kde požádal o politický azyl v Rusku,“ píše se v příspěvku, který dále pokračuje, že Alfred Liskov, jak se má onen důstojník jmenovat, plánuje tiskovou konferenci.

Pod tímto statusem, který během chvíle zaznamenal desítky sdílení, se hned objevily souhlasné komentáře. „Když politici blbnou, obyčejní lidé se selským rozumem mohou situaci vyřešit po svém a snad zabránit krveprolití,“ napsala jedna z uživatelek sociální sítě.

Jen pár lidí poukazovalo na to, že leopardy na Ukrajině ještě nejsou. Našli se však tací, kteří i těmto hlasům nedůvěřovali, protože přece všichni vědí, že už celé vlaky tanků jezdí na východ nebo že tanky už jsou v Pobaltí. Přesně jak to ruská propaganda chce.

Ovšem nejpikantnější na celé věci je, že autor původní dezinformace se neobtěžoval vymyslet si jméno údajného přeběhlíka a použil skutečnou osobu, jež z německé armády do Ruska opravdu dezertovala. Příslušník 222. pěšího pluku Alfred Liskov 21. června 1941 přeplaval řeku Bug, vzdal se sovětským pohraničníkům a při výslechu uvedl, že Hitler se 22. června chystá Sovětský svaz napadnout.

O konci tohoto muže, jenž se narodil v roce 1910, se toho příliš neví. Poté, co jej aktivně využívala sovětská propaganda, byl najednou 22. ledna 1942 zatčen obávanou tajnou policií NKVD. Po zatčení se u něj měla projevit psychická choroba, kterou možná jen předstíral. I tak byl však v červenci 1942 odeslán na Sibiř, kde jeho stopa mizí. Údajně zemřel za podezřelých okolností koncem roku 1943 v Novosibirsku.

Nicméně představa, jak stotřináctiletý Alfred Liskov, nyní již v plukovnické hodnosti, krade tank, který Ukrajina ještě ani nemá k dispozici, je více než směšná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články