Stovky demonstrantů budou žalovat Babiše za lživé nařčení, že jsou zaplaceni

Premiér Andrej Babiš přišel 11. července 2018 před budovu Sněmovny  za demonstranty (ČTK)

Premiér Andrej Babiš přišel 11. července 2018 před budovu Sněmovny za demonstranty | FOTO: ČTK

Nejméně tři sta účastníků demonstrací se chce připojit k žalobě na premiéra Andreje Babiše. Cítí se poškozeni jeho slovy, že jsou placeni za to, aby proti němu protestovali. Chtějí, aby se jim za lživé nařčení veřejně omluvil. Premiér nemá pro svoje tvrzení žádné hodnověrné důkazy.

Předseda KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš 
 (ČTK)

Předseda hnutí ANO se na adresu protestujících vyjádřil opakovaně, naposledy koncem srpna na TV Barrandov. „To jsou lidi, kteří jsou zaplacení,“ prohlásil. Když mu jinak vstřícný moderátor Jaromír Soukup oponoval, že si to nemyslí, odvětil: „No, já si to myslím. Já vám říkám, že to jsou političtí odpůrci na objednávku.“

Poprvé se takto ostře vymezil po hlasování o důvěře vládě dne 11. července, provázeném celodenním protestem před budovou parlamentu, a později po vystoupení před Českým rozhlasem u příležitosti 50. výročí zahájení sovětské okupace. V obou případech byl vypískán, což nesl s velkou nelibostí.

Podvratné živly

Jak uvedla reportáž pořadu České televize 168 hodin (9. 9. 2018, „Podvratné živly“), mnozí účastníci demonstrací si toto očerňování nechtějí nechat líbit a hodlají se soudit. Babišovo nařčení považují za lživé. „Možná si ani neumí představit, že by někdo něco dělal zadarmo pro svoje přesvědčení,“ uvedla jedna z protestujících Vladimíra Klikarová.

Demonstranti nezpochybňují výsledky voleb. Jen chtějí dávat najevo, že se jim současná politika vlády a premiéra, opírající se o komunisty, nelíbí, což považují za legitimní postoj.

Z čeho premiér vychází, když je tak skálopevně přesvědčený o zaplacených protestech proti jeho osobě? Jednak žije v paranoidním přesvědčení, že všechno se dá koupit – stylem podle sebe soudím tebe. Odvolává se přitom na vyjádření poslance za hnutí ANO Pavla Růžičky, který s tímto skandalizujícím obviněním přišel jako první po hlasování o důvěře vládě.

„Po včerejším jednání Sněmovny stojím v 01.30h na rohu Sněmovní a Malostranského náměstí a čekám na taxi. Demonstranti se rozcházejí, skupinka cca 6 osob nesoucí portrét Milady Horákové a dalších. Najednou ta nejstarší žena cca 30 let sdělí ostatním: ,Transparenty dejte do auta a do druhého si běžte k Hance pro penízeʻ. Takže, demokratická žumpo, dobře placený kompars,“ napsal Růžička na svůj facebookový profil žargonem policejní svodky osmdesátých let.

Druhého dne z tohoto nočního výpadu natočily reportáže do hlavních večerních zpráv Babišovi nakloněné komerční televizní stanice Prima a Nova, která ji dokonce upoutala sugestivním titulkem „Byla demonstrace před sněmovnou zaplacena?“.

Poslanec Růžička v nich zopakoval svoje tvrzení s tím, že přímé důkazy nemá. Na TV Nova si přisadil samotný Andrej Babiš. „My ty lidi totiž známe. Neumím si představit, že by někdo demonstroval šestnáct hodin v kuse. Takže asi nějaká motivace tam bude.“

Ty lidi známe, stačí se podívat na fotky

Podobné vyjádření zaznělo v pořadu 168 hodin. „Jsou to stále stejný lidi, stačí se podívat na fotky, který stále demonstrují proti mojí svatbě, proti mítinkům, proti tomu, že jsem se narodil,“ řekl premiér a více se o tom nechtěl bavit. Žádné další důkazy nepředložil.

Mimoděk tím narazil na jednu zarážející skutečnost, kterou potvrzují i očití svědkové demonstrace před budovou Českého rozhlasu. Všimli si několika fotografů stojících za zády promlouvajícího premiéra, kteří nepořizovali snímky „piety“ ani řečníků, ale protestujících lidí stojících před Babišem. Přišli s ním a odešli, což vyvolává negativní asociace dob dávno minulých, potvrzené premiérovými slovy „stačí se podívat na fotky“.

Demonstranti odmítli Růžičkova slova jako absolutní lež a pomluvu. „Mezi námi tam byl jeden student, kterého legitimovala policie a chtěla ho předvolat k výslechu. Říkali jsme mu, ať se na policii dostaví, nebojí se, nic neprovedl, a že kdyby z toho byla pokuta, tak se na ni určitě složíme, že ho v tom nenecháme a peníze seženeme. Bylo to přesně v místě, kde jsme zřejmě pana poslance míjeli. Tolik realita,“ reagovala účastnice protestu Veronika Vendlová, označená poslancem ANO za „ženu cca 30 let“.

Kolik jste za to dostali?

Jak už to bývá, hlas vysoce postaveného politika je v médiích více slyšet, a přestože jde o nepodložené tvrzení, mohou někteří diváci nabýt dojmu, že „něco na tom bude“. Je to stará dobrá metoda estébácké diskreditace nepohodlných osob, které nemají příliš možností se efektivně bránit.

„Očernil nás skutečně před celým národem. Očernil nás naprosto lživě, naprosto nepravdivě. Já se dodneška setkávám s názory a s dotazy. Hele, a kolik jste za to dostali? Protože mezi těmi lidmi to prostě koluje,“ potvrzuje tento efekt další účastnice protestů Jana Filipová. Proto už oslovila právníka a k žalobě na předsedu vlády se podle ní chce připojit už 300 lidí.

„Tou žalobou chceme docílit toho, aby se pan Babiš omluvil a uznal, že opravdu tyto výroky byly dost přes čáru,“ přidává se Vladimíra Klikarová.

Podle oslovených právníků tato žaloba není bez šancí na úspěch. Zvláště když couvá samotný poslanec Růžička, který dnes slova mírní. Facebookový status opravil a věta o demokratické žumpě a komparzu zmizela. Říká, že to myslel v nadsázce.

Intuice jako důkaz u soudu?

A z čeho usoudil, že peníze byly odměnou za demonstrování?  „Prostě mám intuici, a jestliže okolo mě někdo prochází z demonstrace a řekne, pro peníze si běžte k Hance, tak jsem si prostě intuitivně myslel, nebo si myslím pořád, že ty peníze byly za demonstraci,“ odvětil.

Andrej Babiš (ČTK)

„Intuice jako taková jako důkazní prostředek opravdu sloužit nemůže. Ten svědek vypovídá o tom, co slyšel, co viděl, ale fakta musí interpretovat soud,“ říká Ondřej Preuss, advokát se specializací na ochranu osobnosti. „Andrej Babiš by musel prokázat, že demonstranti jsou placení a objednaní. Což by bylo důkazně velmi složité,“ dodává advokát Ondřej Bultas.

„Takové myšlenkové schéma mi připomíná způsob uvažování bývalého komunistického režimu, který takto napadal svoje oponenty, potenciální opozici, že je placená ze zahraničí nebo že je v žoldu nějakých zahraničních centrál, a tak podobně,“ myslí si v reportáži 168 hodin o premiérově skandalizaci politolog Miloš Brunclík. A není daleko od pravdy.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]