Stovky lidí v centru Prahy protestovaly proti ruskému bombardování na Ukrajině

Stovky lidí v centru Prahy protestovaly proti ruskému bombardování na Ukrajině (Pavel Schnirch / se souhlasem)

Stovky lidí v centru Prahy protestovaly proti ruskému bombardování na Ukrajině | FOTO: Pavel Schnirch / se souhlasem

Několik set lidí v pondělí 10. října večer na Václavském náměstí v Praze protestovalo proti ruskému bombardování ukrajinských měst. Účastníci akce, mezi nimiž byli Češi i uprchlíci z Ukrajiny, odsoudili pondělní ruské raketové útoky a vyzvali Západ k silnější podpoře Ukrajiny. Na poklidný průběh shromáždění dohlížely desítky policistů, kteří na místě odhadli počet účastníků na stovky.

Protest, který se konal od 18:00 pod sochou svatého Václava, svolaly během pondělka organizace Hlas Ukrajiny a Občanský rozcestník. Řečníci během akce převážně v ukrajinštině odsuzovali ruskou invazi a pondělní bombardování ukrajinských měst označili za státní terorismus. Opakovaně také vyzývali zástupce evropských zemí k další pomoci Ukrajině, zejména pak k poskytnutí více zbraní včetně systému protivzdušné obrany. Zároveň děkovali Česku za pomoc uprchlíkům.

Český premiér Petr Fiala ()

Účastníci shromáždění si s sebou přinesli desítky ukrajinských vlajek a transparentů, na nichž vyzývali k zastavení války a pomoci Ukrajině. Část protestujících během akce držela kříže s názvy ukrajinských měst, které v pondělí Rusko bombardovalo. Organizátoři zároveň sbírali podpisy pod petici, která vyzývá k prohlášení Ruska za teroristický stát.

Další protestní akce proti ruské agresi je podle organizátorů plánována na úterní podvečer. Uskutečnit by se měla opět od 18:00 na Václavském náměstí. Na stejném místě je pak v plánu také shromáždění na podporu Ukrajiny v sobotu.

Rusko v pondělí ráno v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly životy 11 lidí, desítkám dalších lidí způsobily zranění a poškodily energetickou infrastrukturu. Moskva na sousední zemi podle ukrajinské armády vypálila desítky raket a nasadila i bezpilotní letouny a letectvo poté, co v neděli Ukrajinu obvinila z útoku na strategický Kerčský most, spojnici Ruska s nelegálně anektovaným Krymem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články