Centrem Prahy dnes prošel průvod na podporu Ukrajiny, kterého se účastnily přinejmenším stovky lidí. Chtěli připomenout, že před rokem Rusko zahájilo invazi do sousední země, a také upozornit na firmy, které v Rusku i nadále podnikají. Na Staroměstském náměstí se lidé sešli okolo 15:00. Zhruba po půl hodině se vydali Celetnou ulicí na náměstí Republiky, odkud zamířili na Václavské náměstí.
V čele průvodu šli lidé s transparenty, na kterých byla loga firem, které pokračují v podnikání v Rusku. Transparenty na sobě měly červené skvrny, které symbolizovaly krev. Lidé, kteří je nesli, měli ruce nabarvené načerveno. Účastníci s sebou měli také ukrajinské vlajky nebo transparenty odsuzující Rusko a invazi. Velkou ukrajinskou vlajku nesli lidé rozvinutou mezi sebou i uprostřed průvodu.
Na Václavském náměstí promluvili organizátoři shromáždění i další řečníci. Ocenili například, že Česko již neodebírá ruský plyn, mělo by ale podle nich přestat odebírat i ropu z Ruska. Vitalij Usatyj z ukrajinské ambasády ocenil pomoc, kterou Česká republika uprchlíkům a Ukrajině poskytla. Prohlásil, že Rusko musí být za své zločiny potrestáno. Lidé si připomněli oběti války, drželi za ně minutu ticha.
Zástupci policie na místě počet účastníků pochodu nechtěli odhadovat, vyjádřit se k němu nechtěla ani mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Pochodu se účastnily nejméně stovky lidí, na Václavském náměstí zaplnili prostor okolo sochy svatého Václava zhruba po Krakovskou ulici. Auta mohla po silnici projíždět, policisté ale omezili vjezd vozidel z magistrály.
Akce je součástí iniciativy Light will win over darkness (Světlo zvítězí nad temnotou), kterou koordinují ukrajinští dobrovolníci. Podobné akce by se dnes měly konat například v Belgii, Finsku či Německu, řada jich je naplánovaná i na sobotu.
Policie k dnešním a víkendovým shromážděním v Praze připravila bezpečnostní opatření, na nichž se budou podílet policisté z pořádkové, dopravní i kriminální služby a také antikonfliktní tým, oznámila na twitteru. „Z poznatků nevyplývá, že by shromáždění měla být nějakým způsobem narušována, a věříme v jejich klidný průběh,“ uvedla.
Dnes uplynul rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok v ranních hodinách 24. února 2022. Agrese vyvolala obrovskou vlnu solidarity v České republice i zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy odsoudili a země proti Rusku uplatňují sankce.
Protesty v Rusku
V různých městech v Rusku se na první výročí ruského vpádu na Ukrajinu také konají ojedinělé protesty. Lidé také nosí květiny k pomníkům souvisejícím s Ukrajinou. Podle ochránců lidských práv policie kvůli tomu zadržela už více než 20 lidí, uvádí portál Meduza.
Ve městě Barnaul v západní části Sibiře policie zadržela nejméně pět lidí, čtyři z nich kvůli tomu, že na hlavním náměstí rozestavěli tabulky s protiválečným obsahem a položili u nich květiny. V Jekatěrinburgu policie při protestu u památníku obětem politických procesů zadržela osm lidí, mezi nimi jsou dva novináři a nejméně dva lidé mladší 18 let. Ve vsi Russko-Vysockoje v Leningradské oblasti se aktivista Dmitrij Skurichin nechal vyfotografovat, jak s omluvou „Promiň, Ukrajino“ klečí před svým obchodem popsaným názvy ukrajinských měst, která se v posledním roce stala terčem ruských útoků.
V Petrohradu policie zadržela devět lidí, kteří přišli položit květiny k pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. V Nižněnovgorodské oblasti ve městě Vyksa vyšel do ulic člen městského zastupitelstva Dmitrij Močalin s heslem „Mír – Ukrajině. Vojáky – domů“. V Moskvě policie nařídila pracovníkovi komunálních služeb, aby odklidil květiny od pomníku básnířky známé pod pseudonymem Lesja Ukrajinka.