Stovky vytrhaných zlatých zubů mají dokazovat další mučení Ukrajinců ruskými vojáky

Krabice naplněná zlatými zuby dokazuje další případ ruských zvěrstev. (Charkovská policie / se souhlasem)

Krabice naplněná zlatými zuby dokazuje další případ ruských zvěrstev. | FOTO: Charkovská policie / se souhlasem

Přestože zaznívají hlasy, podle nichž už zřejmě nedojde k nalezení takových důkazů ruských zvěrstev jako třeba v Buči, zatím je to spíš jen přáním. Nedávný objev v osvobozené obci Pisky-Radkivski má totiž podle Ukrajinců dokazovat, jakým peklem si museli projít místní obyvatelé. Ukázalo se však, že skutečně docházelo k mučení, ale hlavní důkaz má zcela jiný původ.

Ukrajinská protiofenzíva zatím úspěšně osvobozuje města, která okupovala Putinova armáda, ale nejedná se vždy pouze o pozitivní chvíle. Bojovníky sice místní lidé vítají jako zachránce, ale občas čekají na ukrajinské vojáky i hrůzné pohledy na ruské řádění. O jednom z posledních informuje deník Independent.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle informací britského listu objevili nedávno ukrajinští bojovníci v obci ve východní Charkovské oblasti velkou plastovou krabici, v níž se nacházelo přes 200 zlatých zubů či zubních implantátů. Mučírnu, kde k děsivému nálezu došlo, ukrajinské ministerstvo obrany označilo za „mini Osvětim“.

Fotografie, které zveřejnila na Twitteru Charkovská policie, ukazují nejen tyto „trofeje“ ruského mučení, ale také plynovou masku, do níž byl umístěn hořící koberec či další mučící nástroje.

Šéf vyšetřovacího policejního oddělení pro Charkovskou oblast plukovník Serhij Bolvinov dodal, že vyšetřovatelé a prokurátoři v současné době pracují na zjištění všech skutečností, které se v mučírně staly. Přislíbil, že viníci budou za své zločiny potrestáni.

Neověřená informace

Jak se ovšem zdá, vše se neodehrálo tak, jak informují některá světová média. Reportéři časopisu BILD navštívili osvobozenou vesnici a zjistili, že nalezené zuby zřejmě nepocházejí od mrtvých nebo mučených lidí – ale od pacientů místního zubaře.

„Zuby vypadají jako z mé ukradené sbírky,“ říká Sergej. „Jsem tady jediný zubař. Takže jestli se tu našly, musely být ode mě.“ Zubař předpokládá, že Rusové zuby ukradli, protože si mysleli, že jsou z pravého zlata (ve skutečnosti jsou z nerezové oceli) – a protože chtěli Ukrajince zastrašit. „Někteří obyvatelé mi řekli, že Rusové zuby použili k zastrašení lidí,“ uvádí Sergej.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Ruské válečné zločiny mají tisíce obětí

Například v Izjumu se po jeho osvobození ukrajinskými silami a odchodu ruských jednotek našlo provizorní pohřebiště se 440 hroby. Stanici Sky News to řekl náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov.

Fotografie a záběry dřevěných křížů v lese zveřejnila stanice Nastojaščeje vremja, které o nálezu hřbitova řekl zmocněnec pro pohřešované osoby Oleh Kotenko. Obdobné zprávy o nálezech narychlo vytvořených pohřebišť s těly civilistů nebo o masových hrobech přicházely z Ukrajiny také v dubnu po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti, z měst jako Buča nebo Irpiň.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články