Strach z nakažení neomlouvá. Všichni do práce, zavelel čínský aparát

Hlava čínského režimu Si Ťin-pching, ilustrační snímek   (Youtube)

Hlava čínského režimu Si Ťin-pching, ilustrační snímek | FOTO: Youtube

Čínský režim obrací v postoji ke koronaviru. Sotva počty nově nakažených začaly klesat, komunističtí aparátčíci začali hnát lidi zpátky do práce. „Podniky by měly postihovat zaměstnance, kteří nepřijdou do práce ze strachu z nakažení koronavirem či jiného abnormálního důvodu,“ odhalily úřady novou strategii ve městě Chang-čou. DPH je zjevně důležitější než lidské životy, poznamenala k tomu čínská aktivistka Jennifer Zeng.

Propad ve výrobě kvůli koronaviru dělá vrásky komunistickým plánovačům. Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Jakmile tedy začal klesat počet nově nakažených, dostali Číňané pod hrozbou sankcí nařízeno, aby chodili opět do práce, neboť obava z reálného rizika nakažení smrtelnou chorobou neomlouvá, a pokud se tak stane, beztak se podle nejnovějšího vládního nařízení nejedná o pracovní úraz. Na cynický přístup vládnoucích komunistů, kteří nadřazují výkon ekonomiky nad lidský život, upozornila čínská aktivistka Jennifer Zeng.

V pevninské Číně podlehlo nemoci způsobené koronavirem již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je 76 288. Počet nově onemocněných se v pátek snížil na 397 ze čtvrtečních 889, informovaly čínské zdravotnické úřady. Minulý týden úřady oznámily, že mezi nakaženými koronavirem je 1716 členů zdravotnického personálu a sedm už zemřelo.

Nehledě na to, že epidemie zůstává dál životu nebezpečná, vedení země nasadilo represi a propagandu, jen aby lidi dostalo do práce. Na čínských sociálních sítích v pátek vlnu kritiky vyvolalo video, na němž zdravotní sestra ve vysokém stupni těhotenství pečuje o pacienty v nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nemoc poprvé objevila. Státní televize CCTV vykreslila ženu jako hrdinku, přestože je zjevné, že nemocnice zdravotnici jen zneužívá k propagandě a riskuje její zdraví.

()

Nervozita komunistického vedení plyne z propadu ekonomiky, který následkem vylidněných ulic a prázdných továren následoval. Mnoho továren v Číně zůstává zavřeno a ty, které jsou otevřené, nedosahují plné kapacity,“ uvedl čínský analytik firmy Ducker Frontier Po-jang Sü. „Protože mnoho projektů nové Hedvábné stezky získává vybavení a stroje od výrobců sídlících v Číně, narušení průmyslové výroby a dodavatelských řetězců způsobí další zpoždění.“ Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) informoval, že v Číně se v první polovině února kvůli epidemii koronaviru meziročně propadl prodej osobních automobilů o 92 procent.

Omezení cestování, které má zabránit šíření koronaviru, způsobilo nečinnost ekonomiky, píše agentura Reuters. Číňané se nemohou dostat do zahraničí, aby zde pracovali na projektech, a továrny jsou odříznuté od dovozu z Číny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]