Strany odmítly debatu na Babišově webu. Moderovat měl Plesl

Eric Drooker

Šéfredaktor deníku MF DNES, který patří vicepremiérovi Andreji Babišovi, Jaroslav Plesl měl 27. září moderovat předvolební debatu. Těžko říci, zda se bude konat, jelikož zástupci ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí, KDU-ČSL a ODS odmítli přijít. Vzhledem k vlastnictví daného média totiž považují podobnou věc za nevyváženou a nesmyslnou. O bojkotu jako první informoval deník Právo.

„Je třeba věci nazývat pravými jmény. MF Dnes a Lidové noviny nejsou nezávislé noviny. Patří Andreji Babišovi, který je aktivně používá jako nástroj svého podnikatelského a politického vlivu a vede na jejich stránkách nepravdivé a účelové kampaně proti svým názorovým oponentům,“ sdělil Právu předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

Politici shodně odmítají spoluvytvářet dojem, že by vydavatelství Mafra bylo neutrálním prostředím. „Představa, že by na území Mafry mohla proběhnout objektivní diskuze moderovaná šéfredaktorem Mladé fronty Pleslem, je naprosto absurdní. Nic takového nikdo nepodstoupí,“ uvedl pro Svobodné fórum předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Babiš vydavatelství Mafra koupil v červnu 2013. Lidové noviny i MF DNES tehdy opustilo mnoho kvalitních novinářů, kteří pro politika pracovat nechtěli. Přestože Babiš tvrdil, že noviny koupil, aby psaly pravdu, dnes je otevřeně používá k politickému boji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]