Strany soupeří ve volbách o stamiliony korun. Podívejte se, kolik která dostala

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto (Poslanecká sněmovna PČR)

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: Poslanecká sněmovna PČR

Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také o státní příspěvky. Lepší volební zisk pro ně znamená vyšší dotace. Příspěvků jsou ze zákona o politických stranách a z volebního zákona tři druhy. Uskupení mohou dostat jednorázovou částku za získané hlasy a dva pravidelné příspěvky na činnost, a to stálou dotaci a dotaci za získané mandáty. Celkem jde za čtyři roky o stamiliony korun.

Za každý hlas, který strana, hnutí nebo koalice ve volbách získá, dostane ze státního rozpočtu stokorunu. Volební zákon charakterizuje tuto dotaci jako příspěvek na úhradu volebních nákladů. Přísluší ale jen seskupení, které obdrží ve volbách nejméně 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů. Výše zásahu do státní pokladny proto závisí i na volební účasti.

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie (ČTK)

Úspěšnější seskupení dostávají od státu dotace na činnost. Na stálý příspěvek šest milionů korun mají podle zákona o politických stranách nárok ty s nejméně tříprocentním volebním ziskem. Za každou započatou desetinu procenta hlasů navíc až do pěti procent získávají ročně 200 000 korun navíc. Dotace tedy může dosáhnout nejvýše deseti milionů korun za rok. Státní příspěvek na mandát za jednoho poslance činí 900 000 korun ročně.

Nejvyšší, desetimilionovou roční dotaci na činnost a příspěvky za mandáty dostávají všechna uskupení, která se do sněmovny dostala. Nyní jde tedy o vládní hnutí ANO a ČSSD a o opoziční ODS, Piráty, SPD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Na dotaci za hlasy dosáhli po minulých volbách ještě Svobodní.

Za nynější celé čtyřleté volební období získá ANO na příspěvcích souvisejících se sněmovními volbami podle propočtu ČTK 470,8 milionu korun, ODS 187,3 milionu korun, Piráti 173,8 milionu korun a SPD 173,1 milionu korun. Celkový příjem komunistické strany z těchto dotací bude činit 133,3 milionu korun, sociální demokracie 130,8 milionu korun a KDU-ČSL 105,4 milionu korun. TOP 09 si přijde na 92,1 milionu korun a STAN na 87,8 milionu korun. Svobodní obdrželi za voličské hlasy před čtyřmi lety 7,9 milionu korun.

Stát vyplácí politickým stranám a hnutím každoročně přes 550 milionů korun. Loni to bylo zhruba 564 milionů Kč. V roce sněmovních voleb je částka vyšší. V minulém volebním roce 2017 stát poslal seskupením celkem zhruba miliardu korun.

Úhrada nákladů za volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017:

Ministerstvo financí
Úhrada nákladů za volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články